Ruske akcije se oporavljaju nakon ponovnog otvaranja berze

24.03.2022. 16:56
0
IZVOR: rt.com

Ruske akcije su nastavile naglo da rastu u četvrtak pošto je Moskovska berza ove nedjelje ponovo otvorena za ograničeno trgovanje, nakon što je obustavila većinu svojih transakcija 28. februara.

Indeks MOEKS, zasnovan na rublji, porastao je za više od 11% na 2.743 poena. Dolarski indeks vodećih ruskih akcija RTS-a blago je pao, na 888,59 poena.

Moskovska berza nastavila je trgovanje sa 33 ruske akcije, uključujući akcije Gazproma, Sberbanke, Aeroflota i drugih domaćih kompanija. Naftne kompanije Rosnjeft i Lukoil su porasle za 20% i 16%, respektivno. Aluminijumska kompanija Rusal porasla je više od 14%, dok je Norilsk nikl skočio više od 22%.

Kratka prodaja akcija će biti zabranjena, saopštila je ranije Centralna banka. Strani investitori neće moći da prodaju akcije ili obveznice OFZ-a do 1. aprila.

MOEKS je pao 24. februara, kada je Rusija pokrenula vojnu operaciju u Ukrajini. Trgovanje je 28. februara obustavljeno do daljnjeg pošto su zapadne sankcije usmjerene na ruski finansijski sistem bacile berze u previranja.

Komentari 0
Povezane vijesti
Fočanski i ruski onkolozi zajedno u borbi protiv najtežih bolesti Fočanski i ruski onkolozi zajedno u borbi protiv najtežih bolesti
Putin: Ruska strana čvrsto posvećena nastavku saradnje sa Srpskom Putin: Ruska strana čvrsto posvećena nastavku saradnje sa Srpskom
Počela vojna parada u Moskvi Počela vojna parada u Moskvi
Najčitanije
  • Grad Katera u Bosni
    1h 17m
    7
  • Ko je bio Rolan Garos? Teniski reket spasao čovjeka po kome turnir nosi ime, iako nije bio teniser
    15h 37m
    1
  • Aktivan broj 1435 za liječenje Milke Ilišković iz Istočnog Sarajeva
    13h 47m
    3
  • Mirončuk Sergej Aleksandrovič, ruski dobrovoljac koji je dao život za Republiku Srpsku (FOTO)
    1h 16m
    23
  • Pozovimo 1416 za našeg sugrađanina Dragana Macana
    2h 16m
    0