Ruski kosmonauti završili prvu šetnju u svemiru ove godine

17.10.2025. 11:59
0
IZVOR: srna.rs

Kosmonauti ruskog segmenta Međunarodne svemirske stanice /MSS/ Sergej Rižikov i Aleksej Zubricki završili su svoju prvu šetnju u svemiru u ovoj godini i vratili su se u stanicu.

Rižikov i Zubricki, koji je specijalni izvještač agencije TASS, započeli su šetnju juče nešto poslije 19.00 časova po srednjoevropskom vremenu.

Šetnja je trajala šest časova, 11 minuta i 12 sekundi, a Rižikov i Zubricki su instalirali jedinstvenu opremu za eksperiment "Ekran-M" na spoljašnjosti višenamjenskog laboratorijskog modula "Nauka" koji se koristi za razvijanje poluprovodnika u vakuumu svemira, demontirali HRC kameru visoke rezolucije sa modula "Zvezda", očistili jedan od njegovih otvora i uklonili kontejner sa kasetom iz modula "Poisk".

Ruski kosmonauti izaći će u još jednu šetnju u svemiru u naredne dvije sedmice.

Komentari 0
Povezane vijesti
Naučnici upozoravaju: Svemir postaje "kula od karata" Naučnici upozoravaju: Svemir postaje "kula od karata"
Na današnji dan Jurij Gagarin poletio u svemir (VIDEO) Na današnji dan Jurij Gagarin poletio u svemir (VIDEO)
Večeras na nebu magija i rijetka kosmička harmonija Večeras na nebu magija i rijetka kosmička harmonija
Najčitanije
  • Krvničko ubistvo porodice Dragaš sa Trebevića
    3h 26m
    42
  • Običaji za Bogojavljenje
    4h 46m
    2
  • Dragana i Ljubiša su tokom rata iz Sarajeva poslati u Grčku, a nakon 30 godina su se ponovo našli i rodila se ljubav
    11h 35m
    1
  • Svetozar Ćorović: Bogojavljenska noć
    1h 42m
    0
  • Recept za krofne iz rerne
    13h 33m
    0