U okviru manifestacije „Ljeto u Istočnom Novom Sarajevu“ udruženje građana „Probudi se“ organizovalo je izložbu ručno izrađenih radova.
Ljilja Klepić, dugogodišnja članica ovog udruženja danas je građanima predstavila brojne radove, kao što su ručni vez, domaći prirodni sapuni, dekupaž na različitim predmetima, bakrorez na foliji, ali i lutke koje plete u posljednje vrijeme.
Klepićeva kaže da se ljubav prema dekupaž tehnici razvila prilikom obnavljanja kredenca iz djetinjstva, a od tada joj ova vrsta ukrašavanja predstavlja veliko zadovoljstvo.
Ona ističe da su sapuni njen brend u Sarajevu, te da je za izradu jednog potrebno oko četiri sedmice.
- Sapun prvo izlijem u kalupe, gdje stoji 24 sata. Nakon toga sazrijeva oko mjesec dana i tek onda je spreman za upotrebu. Zavisno od Ph vrijednosti, može se odmah upotrijebiti, ali s obzirom na to da se tako brzo troši, preporučuje se da se ipak suši tih mjesec dana – objašnjava ona i dodaje da rezbarenjem sapuna izrađuje ruže i ikebane.
Naglašava da pri izradi sapuna koristi samo organske proizvode.
- Radim organske sapune, na bazi hladnog postupka sa biljnim uljima, kokosovim, maslinovim i palminim. Dodajem i prirodne boje, nekad ih pravim na kozjem mlijeku, a nekad na destilovanoj vodi. Svi dodaci su prirodni – ističe ona.
Foto: katera.news
Kako kaže, nakon teškog životnog perioda počela je konzumirati kozje mlijeko, te se ideja o sapunima od kozjeg mlijeka sama nametnula i vremenom razvijala.
- Tada sam još radila u kancelariji i počela sam da se pitam kako se prave sapuni od kozjeg mlijeka. Počelo je prvo po sistemu kašika ovoga, kašika onoga, ali sad strogo radim po sapunskom kalkulatoru i proceduri – govori Klepićeva.
Proces pravljenja sapuna prolazi neometano, ona poštuje pravila izrade, a porodica poštuje njen vrijedni rad u kojem njen unuk Mirko voli da joj pomaže koliko može, posebno kada je u pitanju dekupaž.
Ističe da zarada nije cilj njenih rukotvorina, kao i da zarađeni novac iskoristi za neko lično zadovoljstvo, poput nove frizure.