Grupa srednjoškolaca iz Novog Sada, koja je u Sarajevu boravila u sklopu razmjene gimnazijalaca, brutalno je napadnuta u petak, 28. marta, u blizini Pozorišta mladih.
Napad se dogodio kada su nepoznate osobe sa fantomkama, naoružane drvenim i metalnim palicama, nasrnule na učenike, bez, kako su svjedoci ispričali, ikakvog razloga.
Mladi iz Novog Sada su prethodne sedmice boravili u Sarajevu u sklopu kulturne razmjene s domaćim gimnazijalcima, s ciljem upoznavanja i zbližavanja mladih iz dva grada. Ipak, u suzama su napustili Sarajevo, noseći sa sobom traumu zbog nasilja koje su doživjeli. U glavnom gradu BiH boravili su u okviru razmjene pod pokroviteljstvom Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO), a u sklopu programa fokusiranog na saradnju mladih i promovisanje mira među srednjoškolcima zemalja zapadnog Balkana.
Ovaj brutalni napad izazvao je veliku pažnju medija u Istočnom Sarajevu, dok su mediji u federalnom Sarajevu poprilično „skromno“ izvještavali.
Ipak, osudu ovakvog ponašanja i „gostoprimstva“, na svom Fejsbuk nalogu podijelila je Sarajka Belma, izražavajući duboko razočaranje i sram zbog ovog incidenta.
Njenu objavu od prije dva dana prenosimo u cjelosti:
„Danas me stid mog Sarajeva više nego ikad!
Ovo su Lena, Tara, Ognjen i Lazar, naši drugari iz Novog Sada, i moja Sajra, djeca koja su razmjenom sarajevskih i novosadskih gimnazijalaca došla u Sarajevo da se druže i upoznaju običaje svojih domaćina.
Od prošle nedjelje su u Sarajevu, u našem gradu, našim kućama, našim porodicama baš da osjete i dožive svu ljepotu naše različitosti.
Svim svojim bićem sam uživala posmatrajući ovu mladost, uživala u njihovim šalama, njihovoj bezbrižnosti, divila se njihovom načinu rezonovanja svega ovoga što se dešava oko nas, pametna, vaspitana, kulturna djeca.
Sinoć je bila njihova posljednja noć u Sarajevu, dobila sam najljepši mogući poklon na svijetu, srce za mamu uz poruku „Našoj mami Belmi“, pa ima li ljepšeg komplimenta. Vašu mamu ste rasplakali.
Čitavu sedmicu posvetili smo njima, da se osjećaju dobrodošli, da uživaju, da im ne fali apsolutno ništa.
Ostavila sam ih u Pozorištu, a samo dva sata nakon toga sam vozila k'o bez duše da stignem na KUM zato što je nekim idiotima, kretenima, maloumnicima, seljačinama, dunulo da iskale silu, pokažu mangupluk nad tri djevojčice i to s drvenim i metalnim palicama, valjda je žensko od metar i po teška kategorija, i na moja dva dječaka, Ognjena i mog Lazara, čija me svaka kap krvi i sinoć i danas boli najstrašnije.
Izvinite, divni moji dječaci i djevojčice, izvini Sajra!
Stid me ovih drugih koji nam predstaviše grad u najgorem mogućem svjetlu i ostaviše vam doživotnu traumu umjesto najljepših uspomena.
Stid me mog djeteta koje doživi ovo u svom gradu.
Stid me radničke klase i plave boje na ovim divljacima. Baš toj Sajri plava boja je obilježila život, Željo je jednako tata i najdraže uspomene na tatu. I da, baš s tom plavom bojom oko vrata zamahivali ste na nju i njene drugove i drugarice drvenim palicama.
Stid me ove dobre djece koji su jutros u suzama ispratili svoje drugare.
Baš u inat ovakvim i sličnim gradićemo prijateljstvo i biti uzor ovima što vam zamalo ne uzeše živote u cvijetu mladosti, tek tako, iz hira, obijesti.
Volim vas jako, najjače.
Vaša mama Belma.“
Foto: Facebook/ Screenshot
Mediji, kao i pojedini političari federalnog Sarajeva ovaj napad pokušali su predstaviti kao izolovan incident, te, po ko zna koji put, prikazati Sarajevo „multietničkim“.
Da je Sarajevo „multietnički grad“ je rečenica koju često možemo čuti na raznim manifestacijama i nastupima, obilježavanjima godišnjica, odnosno pred kamerama. Dok, kad se kamere ugase, često smo svjedoci brutalnih napada na druge, najčešće srpske, etničnosti.
Prije godinu dana, takođe u centru grada, u tržnom centru, napadnuta je majka sa sinom, jer je nosio dres „Crvene zvezde“. Tada su napadači dijete natjerali da skine dres, a majku oborili na zemlju.
Za Novu 2023. godinu izbušene su gume na četiri vozila beogradskih, novosadskih i užičkih registarskih oznaka, a ranije su napadnuta djeca iz Fudbalskog kluba „Zvezdara“ koja su bila na turniru za pionire u Sarajevu.
Krajem februara ove godine ispred zgrade Predsjedništva BiH u Sarajevu napadnuti su i Srbi sa Pala, koji su došli na posao.