Reprezentativni sindikati zaposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine, uključujući Savez sindikata policijskih organa, Sindikat Uprave za indirektno oporezivanje BiH i Sindikat državnih službenika i zaposlenika u institucijama BiH, uputili su prošle sedmice dopis Vijeću ministara BiH, tražeći hitno razmatranje i potpisivanje Kolektivnog ugovora za zaposlene u institucijama BiH, kao i donošenje odluke o osnovici za obračun plaća za 2025. godinu.
Rok za potpisivanje Kolektivnog ugovora je 15. decembar, u suprotnom, najavili su proteste.
Sindikati ističu da je Vijeće ministara BiH još 20. decembra 2023. godine imenovalo Tim za pregovore o Kolektivnom ugovoru, koji je sredinom jula ove godine okončao pregovarački proces i usaglasio tekst Kolektivnog ugovora sa sindikatima.
Međutim, iako je Odlukom Vijeća ministara BiH predviđeno da se u roku od 60 dana od dostavljanja usaglašenog teksta izjasne o prijedlogu, ovaj korak još nije napravljen.
Sindikati zahtijevaju hitno razmatranje nacrta i usaglašavanje termina za potpisivanje Kolektivnog ugovora.
Predsjednik Sindikata policije Dragan Krvavac za Euronews BiH navodi da je posljednji dopis samo jedan u nizu od stotina koji su upućeni prema Vijeće ministara BiH, Predsjedništvu BiH, kancelariju OHR, paralamentarcima pojedinačno, Ministarstvu sigurnosti, tražeći kompromis i promjenu Zakona o policijskim službenicima BiH.
- Policijske strukture na nivo Bosne i Hercegovine su jednostavno došle na niske grane. Male plate, niske dnevnice, nedostatak uniforma već godinama, loša infrastruktura ili skoro nikakva na više od 70 posto graničnih prelaza BiH itd. I kao šlag na kraju, jedina zemlja u svijetu je BiH koja nema nikakav kolektivni ugovor, da bi se bar dvije strane obavezale na provođenje zakona - navodi Krvavac.
Podsjeća da sve ono što je u cijelom svijetu normalno u BiH je suprotno.
Sindikati upozoravaju da iako je osnovica za obračun plaća u 2024. godini trebalo da bude usvojena najkasnije do 30. juna, to još nije učinjeno.
S obzirom na tešku materijalnu situaciju uzrokovanu inflacijom, sindikati zahtijevaju da se osnovica za narednu godinu utvrdi u iznosu od 680 KM. Takođe, traže da se u što kraćem roku započne procedura usvajanja nacrta budžeta za 2025. godinu kako bi se omogućilo stabilno funkcionisanje institucija.
Problem infrastrukturnih uslova
Pored kolektivnog ugovora i pitanja osnovice za plate, sindikati su ukazali na ozbiljne probleme u Graničnoj policiji BiH, kojoj prema posljednjim podacima nedostaje oko 700 službenika, a do kraja godine taj broj bi mogao premašiti 1.000 zbog odlaska u penziju.
Sindikat Granične policije BiH i Savez sindikata policijskih organa već mjesecima pokušavaju inicirati izmjene Zakona o policijskim službenicima, koje bi omogućile produženi rad za policajce do navršenih 60 godina, ali bez uspjeha.
Iako je ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić u decembru 2023. godine posjetio Graničnu policiju i razgovarao o kadrovskim potrebama, izmjene zakona još uvijek nisu nađena u parlamentarnoj proceduri.
Vijeće ministara BiH usvojilo je plan prijema novih kadeta za 2024. godinu, predviđajući prijem 150 kadeta u Graničnu policiju, ali sindikati smatraju da to nije dovoljno za rješavanje alarmantne situacije u ovoj agenciji.
Predsjednik Sindikata Granične policije BiH Dragan Matović za Euronews BiH ukazao je na lošu infrastrukturu, posebno na graničnom prelazu Hum, jednom od ključnih prelaza koji nije renoviran od formiranja, tačnije od 2001. godine.
- Imate granični prelaz Bijača koji je u odličnom stanju, a onda imate granične prelaze Hum i Skelani, jedan od ključnih prelaza, koji se nalazi u devastiranom stanju, a zaposleni se suočavaju s teškim uslovima rada, uključujući mokre čvorove i zastarjelu opremu. Iako je budžet Uprave za indirektno oporezivanje BiH predviđen na osam miliona KM godišnje, Granična policija i dalje funkcionira uz minimalna sredstva, što dodatno otežava njen rad - objašnjava Matović.
Podsjeća da su julu ove godine u Bosni i Hercegovini boravili predstavnici Evropske policijske unije (EPU), koji su se upoznali s problemima u državnim policijskim agencijama, uključujući Graničnu policiju, SIPA-u i DKPT.
- Nakon posjete, predsjednik EPU-a Rajner Vendt uputio je dopis na više adresa, uključujući predsjedavajuću Vijeća ministara BiH Borjanu Krišto, ministarstva sigurnosti, finansija, pravde i na koncu delegaciji Evropske unije u BiH. U dopisu se upozorava na loš socijalni dijalog, nedostatak kadrova, zastoj u izmjenama zakona, lošu infrastrukturu i probleme s nabavkom uniformi - kaže Matović.
Navodi, da su odgovori iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH šturi ili ih nema nikako. Na raslopaganju je osam miliona maraka godišnje, što je kako kaže nedovoljno s obzirom na stanje infrastrukture.
Protesti ukoliko se zahtjevi ne ispune
Sindikat Granične policije BiH i Savez sindikata policijskih organa BiH u svom dopisu jasno poručuju da će, ukoliko do 15. decembra ove godine ne dođe do potpisivanja Kolektivnog ugovora i usvajanja odluke o osnovici za obračun plaća, izaći na proteste.
Upravni odbor Granične policije BiH odlučio je da, u saradnji s drugim sindikatima, organizuje proteste pred zgradom Parlamentarne skupštine BiH kako bi ukazali na tešku situaciju u kojoj se nalaze zaposlenici državnih institucija, a posebno Granične policije.
Sindikati su izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog materijalnih uslova zaposlenih u institucijama BiH i nužnost hitnih reformi kako bi se očuvala stabilnost i efikasnost javnih službi.