Tokom ratnih godina rukovodstvo Srpske opština Ilidža, zajedno sa prosvjetnim radnicima i u saradnji sa resornim ministarstvom Vlade Republike Srpske je podržavalo odvijanje nastave i funkcionisanje svih škola koji su se nalazile na prostoru opštine. To je nosilo mnogo rizika po živote učenika i nastavnika zbog blizine neprijateljskih položaja, ali i zbog neselektivnog gađanja civilnih objekata, uključujući i škole.
Uzimajući u obzir važnost obrazovanja i potrebu da se ne kasni u školovanju mladih generacija organizovana je nastava prilagođena ratnim uslovima. U toku rata je čak vršena i doregistracija struka za koje je ocijenjeno da su neophodne, o čemu govori i izvod iz Zapisnika sa IV sjednice Skupštine Srpske opština Ilidža koja je održana 31. jula 1993. godine.
U školskoj 1992/1993. godini na prostoru opštine su bile registrovane tri osnovne škole: OŠ „Branko Radičević“, OŠ „P.P.Njegoš“ i OŠ „Gliša Janković“.
Od školske 1993/1994. godine počele su raditi samostalno osnovne škole u Kasindolu i Vojkovićima koje su do tada djelovale u okviru OŠ „Branko Radičević“.
U školskoj 1992/1993. godini sa prostora Srpske opštine Ilidža bilo je upisano 2.367 osnovaca, a u Srednjoškolskom centru je bilo 554 učenika.
U toku rata školski objekti su doživjeli granatiranja i razaranja, pa čak i u vrijeme održavanja nastave.
Povodom obilježavanja prvih 30 godina opštine Srpska Ilidža, čitaoci će imati priliku da, svakog petka, u 12 časova, pogledaju novi set dokumenata ili stranice dnevnih novina, koji je vezan za period od 1992. do 1996. godine, kada je stvarana Srpska zemlja.