Grupi poljoprivrednika sa Sokoca danas je predstavljen novi Pravilnik o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela, kao i javni poziv za kapitalne investicije za ovu godinu.
Viši stručni saradnik za stočarstvo u Resoru za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Svjetlana Mičić rekla je Srni na području ove opštine najviše ima proizvođača mlijeka i uzgajivača kvalitetne priplodne stoke, te da je najveći broj pitanja bio iz ove dvije oblasti.
Ona je navela da su proizvođači zadovoljni što je iznos premije za mlijeko ostao na prošlogodišnjem nivou i iznosi 0,25 KM po litri otkupljenog mlijeka, dok je, prema novom Pravilniku, podsticaj za regresiranje dizel-goriva za proljećne i jesenje radove 0,50 KM po litru, deset feninga manje nego lani.
Mičićeva je istakla da su poljoprivrednici zadovoljni i javnim pozivom za kapitalne investicije Ministarstva za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Srpske, jer će veći broj aplicirati za ova podsticajna sredstva.
- Poljoprivrednici su posebno bili zainteresovani za nove traktore i nove traktorske priključke, jer je u ovim ruralnim krajevima većina mehanizacije zastarjela i potrebno je da se obnovi - navela je Mičićeva.
Ona je naglasila da su uslovi za dobijanje novčanih podsticaja ostali isti za poljoprivrednike koji uzgajaju tri kvalitetno priplodne junice i za uzgoj u sistemu krava-tele za domaćine koji imaju sedam krava kombinovanih ili tovnih rasa.
Prema njenim riječima, na području opštine Sokolac svake godine po desetak gazdinstava bude obuhvaćeno ovim vidom podsticaja u govedarstvu.
Jedna od novina u novom Pravilniku je da pravo na premiju imaju domaćinstva koja uzgajaju 100 velikih ovaca, dok je ranije za ostvarivanje ovog prava bilo potrebno 125 grla.
Jovan Mijatović, poljoprivrednik sa Sokoca, tvrdi da u novom Pravilniku o podsticajima nema puno novina, posebno za manje poljoprivredne proizvođače iz planinskih ruralnih područja.
On je naveo da na imanju ima 16 grla goveda i da se bavi proizvodnjom mlijeka, od čega porodica može živjeti, ali ne može ulagati u razvoj imanja.
- Jedina pomoć bi nama bila da mali poljoprivredni proizvođači mogu uzeti povoljan kredit u banci, pri čemu bi nam neko bio garant, umjesto da uzimamo kredite sa velikim kamatama u mikro-organizacija - naglasio je Mijatović.
Pravilnikom o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela za 2021. godinu propisani su uslovi koje su obavezni da ispune fizička i pravna lica da bi dobili pomoć resornog ministarstva za stočarsku i biljnu proizvodnju, za podršku ruralnom razvoju, te sistemske i ostale mjere podrške.