Srebrenica između istorijskih činjenica i ratne propagande

10.07.2025. 12:18
6
IZVOR: rt.rs

Kako se bliži trideseta godišnjica zločina u Srebrenici, javnost ima puno pravo da iznova postavi ključno etičko pitanje: ima li tog zaista teškog zločina izvan po mnogo čemu klimave političko-pravne kvalifikacije Haškog tribunala za bivšu Jugoslaviju, da je posredi bio genocid?

Da li je žrtvama zločina u Srebrenici uopšte moguće odati poštu i izraziti pijetet, bez ritualnog naglašavanja genocida?

Kost u grlu srpsko-bošnjačkih odnosa

Šta je, naprosto, sa onima koji žele da odaju poštu nedužnim muslimanskim žrtvama, a ne žele da učestvuju u političkoj instrumentalizaciji tog zaista teškog zločina?

Insistiranje na kvalifikaciji zločina u Srebrenici, kao da je posrijedi genocid ima, zapravo, političku funkciju, uz nipodaštavanje srpskih i ostalih žrtava. To je krupna politička kost u grlu današnjih srpsko-bošnjačkih odnosa, upravo neka vrsta garancije da Srbi i današnji Bošnjaci u Bosni i Hercegovni još dugo neće pronaći bilo kakav zajednički jezik, što, bez i malo sumnje, ide na obostranu štetu.

Kome takvo stanje ide u prilog, nije teško utvrditi ili makar pretpostaviti.

Transformacija genocida

Da se u Srebrenici 1995. godine dogodio "genocid", odredila je prvostepena presuda i odluka po žalbi u predmetu generala Radislava Krstića pred Haškim tribunalom. Tom prilikom je utvrđeno da genocid može da se dogodi i na "malom geografskom području", čak i u situaciji u kojoj su pripadnici Vojske Republike Srpske organizovali prevoz svih žena, djece i starijih muškaraca na sigurno, odnosno nisu ubili nikog osim "bošnjačkih muškaraca vojnog uzrasta".

U naučnom radu "Politika genocida" Edvarda S. Hermana i Davida Patersona (MONTHLY REVIEW PRESS New York, 2010), čiji je recezent bio Noam Čomski, navedena je misao pravnika Majkla Mendela: "Genocid je u toj presudi transformisan – ne u obično etničko čišćenje, već u ubijanje potencijalnih boraca tokom rata radi vojne prednosti... U slučaju Krstić, koncept genocida, osim kao čista propaganda, izgubio je svaku vezu sa holokaustom – programom istrebljenja čitavog naroda."

Zapad na strani secesionista

Pomenuti autori, Herman i Peterson, decidno navode da su, tokom građanskih ratova u bivšoj Jugoslaviji tokom devedesetih godina, SAD, Njemačka, NATO i Evropska unija stali na stranu nacionalnih grupa koje su željele da se otcijepe od jedinstvene federalne države, a bili su, pritom, protiv nacionalne grupe koja se najduže zalagala za očuvanje Jugoslavije – Srba.

- To je zapadni blok čvrsto svrstalo iza Hrvata i Slovenaca, zatim Bošnjaka, a na kraju i Albanaca sa Kosova. Ratovi u Bosni i Hercegovini (1992–1995) i na Kosovu (1998–1999) dobili su ogromnu pažnju u SAD i na Zapadu uopšte, čemu je doprinijelo i osnivanje Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), koji je marljivo služio interesima NATO-a i njegovih jugoslovenskih klijenata (Bošnjaka, Hrvata i kosovskih Albanaca), a suprotstavljao se demonizovanim Srbima. Pošto su te ratove podržavale, pa i direktno vodile NATO sile, i pošto je zaista bilo etničkog čišćenja i ubistava na etničkoj osnovi, gotovo da se podrazumijevalo da se ne samo 'etničko čišćenje', već i termini poput 'masakr' i 'genocid' brzo pripisuju operacijama Srba - navode Herman i Peterson.

Zaboravljeni Džon Srej

Njih dvojica ističu da je "izuzetno pretjerivanje u prikazivanju srpskog zla i nasilja (uz istovremeno umanjivanje nasilja od strane NATO saveznika)", uz fabrikovane priče o "koncentracionim logorima", "logorima za silovanje" i sličnim analogijama sa nacistima i Aušvicom, navelo tadašnjeg šefa obavještajne službe američke vojske u Sarajevu, potpukovnika Džona Sreja, da se javno oglasi prije kraja rata u Bosni.

"Amerika nije bila ovako patetično obmanuta još otkako je Robert Maknamara pomogao da se upravlja i eskalira rat u Vijetnamu... Popularne predstave o bošnjačkoj vladi stvorene su zahvaljujući produktivnoj propagandnoj mašini. Čudna kombinacija tri velika kreatora javnog mnjenja –PR agencija u službi Bošnjaka, medijskih stručnjaka i simpatizera u američkom Stejt departmentu – uspjela je da manipuliše iluzijama u korist muslimanskih ciljeva."

Lažnih tvrdnji o 250.000 bošnjačkih žrtava danas se malo ko sjeća...

Herman i Peterson posebno ističu da je muslimansko rukovodstvo već početkom 1993. godine počelo da iznosi tvrdnje o 200.000 poginulih, samo 9 mjeseci nakon početka sukoba.

- Brojke poput te, pa i 250.000 (ponekad i više), brzo su postale institucionalizovane u vodećim medijima, služeći za podupiranje tvrdnji o 'genocidu' i kao opravdanje za pozive na stranu intervenciju radi zaštite bosanskih muslimana. Međutim, ova tvrdnja doživjela je ozbiljan udarac u periodu od 2005. do 2007. godine, kada su dvije različite studije – jednu je sponzorisao sam MKSJ, a drugu norveška vlada – zaključile da su sukobi u Bosni rezultirali sa ukupno oko sto hiljada žrtava na svim stranama, uključujući i civile i vojnike.

S obzirom na kredibilitet izvora, ovi nalazi nisu mogli lako biti ismijani kao "poricanje holokausta" ili "revizionizam", ali su u zapadnim medijima tretirani veoma uzdržano, i sporo su zamjenjivali mnogo veće brojke od 200.000 ili 250.000 koje su se godinama navodile. Uz to, nije bilo gotovo nikakvih analiza ili objašnjenja zašto su se te neutemeljene i neproverene tvrdnje iz bošnjačke propagande uopšte tako lako i široko prihvatile u javnosti - naveli su Herman i Peterson.

"Suočavamo se sa anomalijom"

Herman i Peterson, pored toga, ističu da su tvrdnje da je u Srebrenici strijeljano osam hiljada "muškaraca i dječaka" veoma slabo utemeljene.

- U velikoj mjeri (ova tvrdnja) počiva na teškoćama u razdvajanju poginulih u borbi (a bilo ih je mnogo tokom julskih borbi 1995. u Srebrenici) od strijeljanih, zatim na veoma spornim svjedočenjima (često dobijenim kroz sporazume o priznanju krivice, pod pritiskom), kao i na jakom interesu i strastvenoj želji da se poveruje u najgore o već temeljno demonizovanim Srbima - navode Herman i Peterson.

- Ali, čak i ako se događaj poput masakra u Srebrenici dogodio tačno onako kako ga prihvata zapadni establišment, i dalje se suočavamo sa anomalijom: ukupan broj žrtava u Bosni (oko sto hiljada na svim stranama), a još više broj bošnjačkih civilnih žrtava tokom četvorogodišnjeg 'genocida' (oko 33.000), blijedi u poređenju sa brojem civilnih žrtava u Iraku tokom trinaestogodišnjih 'sankcija masovnog uništenja' i sedmogodišnje američke invazije i okupacije. Uz procjene od 800.000 do milion mrtvih u ta dva iračka slučaja, broj stradalih tamo (u Iraku) nadmašuje (ukupan) broj bošnjačkih civilnih žrtava u odnosu 24 prema 1 i 30 prema 1. Riječ 'genocid' upotrijebljena je šest puta više za Bosnu, nego za žrtve sankcija u Iraku, i čak trideset sedam puta više nego za žrtve tokom invazije i okupacije - ističu Herman i Peterson.

"Ovaj disbalans u jezičkoj upotrebi (kao i u pažnji i negodovanju) može se objasniti jedino prilagođavanjem medija i intelektualaca potrebama propagande i odnosa s javnošću zapadnog političkog establišmenta. Oni su veoma osjetljivi i strastveni kada su u pitanju krvavi zločini koje izvršavaju 'zli' drugi, te zato i 'genocidni' – ali su izuzetno tihi kada se radi o zločinima koji su 'konstruktivni' i koji, naravno, 'imaju složeni kontekst'."

Šta sa pola miliona stradale iračke djece?

Herman i Peterson nisu slučajno pomenuli irački, pored ostalih primjera. Oni navode da je "normalizacija ovog namjernog masovnog ubijanja civila od strane SAD bila oštro otkrivena u maju 1996. godine, kada je Lesli Stal sa Si-Bi-Es televizije pitala tadašnju američku ambasadorku u UN Madlen Olbrajt da li vjeruje da je 'cijena' prijavljenih pola miliona mrtve iračke djece vrijedila toga".

Njih dvojica su naveli i konkretan citat iz intervjua:

Lesli Stal: Čuli smo da je umrlo pola miliona djece. To je više djece nego što ih je stradalo u Hirošimi. I, znate, da li je ta cijena vrijedna toga?

Madlen Olbrajt: Mislim da je ovo veoma težak izbor, ali mi smatramo da cijena vrijedi.

- Naravno, režim sankcija nikada nije doveo do svrgavanja Sadama Huseina, i vjerovatno nikada nije ni bio namijenjen da ukloni njegov režim; međutim, on je ispunio politiku SAD (Džordž Buš stariji, Bil Klinton i Džordž Buš mlađi) i Velike Britanije (Džon Mejdžor i Toni Bler) da se ponište materijalni i politički dobici jedne nekada brzo modernizovane zemlje, Iraka, kao vodeće sile na Bliskom istoku, istovremeno je slabeći uoči invazije i okupacije koja je počela 2003. godine - naveli su Herman i Peterson.

Šta sa "Olujom"?

Herman i Peterson u svom naučnom radu ističu da je Hrvatska u proljeće i ljeto iste, dakle 1995. godine, pokrenula operaciju "Oluja" protiv Srba koji su živeli u Krajini.

- Ove operacije dobile su ključnu podršku SAD u vidu materijalne pomoći i obavještajnih podataka, obučavanja kako hrvatskih tako i bosansko-muslimanskih trupa od strane američkih korporacijskih plaćenika kao što je MPRI (Military Professional Resources Inc.), kao i diplomatsku zaštitu. Manje od mjesec dana nakon masakra u Srebrenici, operacija 'Oluja' protjerala je oko 250.000 etničkih Srba iz Krajine, duž obje strane hrvatsko-bosanske granice, ubijajući nekoliko hiljada ljudi, uključujući i nekoliko stotina žena i dece. Tog dana u avgustu, kada je Savjet bezbjednosti razmatrao situacije u Bosni i Hrvatskoj, američka ambasadorka Madlen Olbrajt govorila je slikovito o tome koliko je 'važno usmjeriti međunarodnu pažnju na položaj izbjeglica iz Srebrenice i Žepe', kojih je po njenim procjenama bilo oko trinaest hiljada, a koje su 'Srbi tukli, silovali i ubijali'. Međutim, nije rekla ništa slično o dvadeset puta većem čišćenju Srba iz Krajine, koristeći Srebrenicu kao pokriće za ovu i dalje tekuću operaciju izvedenu sa blickrig efikasnošću. Ovo etničko čišćenje 250.000 Srba bilo je najveći događaj te vrste u balkanskim ratovima - konstatuju Herman i Peterson.

 

Autor: Branko Žujović

Komentari 6
  • Generic placeholder image
    Aa za gordan 11.07.2025. 12:59
    Druze nemoj im se uvlaciti i prodavati...ki o je za nase zrtve odgovarao?sramota je takve srbe kao sto si ti imati....oni su dobro unovcili svoje zrtve tako da nemoj mlatiti bezveze druze....idi u federaciju pa tamo prodaji tu pricu i suosjecaj se sa njima.jel slucajno znas koliko je srba neduznih stradalo u ratu?naravno da ne bitno je prodati se....fuj gade mi se takvi kao sto si ti....da di slucajno u ratu bio ovdje a ne u inostranstvu nebi pricao tako.
  • Generic placeholder image
    Sokolac 11.07.2025. 11:39
    Ti si gordane mudzahedinski pas,.....gdje su po balijskim medijima zlocini nad srpskim narodom,....o tome se suti nego se slade njihovim zlocinima
  • Generic placeholder image
    aferim 11.07.2025. 10:47
    Meholjic, Grajf, Kanadski bataljon izvjestaj (a town betrayed NO documentary) Fadila, klali smo ih na Bozic.Kravica itd. Ratni zlocin nad Srbima, izdaja lopova i ubice Orica sa b-Alijom i Klintonom i zlocin nad Muslimanima uz pomoc DB Frenkijevih i Jovicinih (slobinih) ubica uz podrsku EU. Rat 92-95
  • Generic placeholder image
    Proka 11.07.2025. 10:29
    Meni smeta što se Srpske žrtve ne spominju u svijetu da ne kažem u Federaciji, što se ćuti o tome kao da su nebitne. Čije su majke,sestre,braća plakali za svoijim najmilijima prije nego se desila Srebrenica, ubijeno je u selima oko Srebrenice skoro 3500 Srba gdje postoje i mnogi video zapisi i dokazi, zašto se i to ne spominje od strane Federacije. Da bi se desilo pomirenje moramo odati počast svim žrtvama na svim stranama inače bez toga nema sreće. Ali čisto sumnjam da će se to ikada desiti.Iz tog razloga prosto je nemoguće živjeti u ovoj državi zajedno, gdje se žrtve jedne strane priznaju, a žrtve druge dvije strane se i ne spominju kao da nisu bitne.
  • Generic placeholder image
    Akcijareakcija 11.07.2025. 08:16
    Sve dok se sa jedna strane preuveličava a sa druge umanjuje, nema nama ni pomirenja ni budućnosti
  • Generic placeholder image
    Gordan 10.07.2025. 16:54
    Zaobidjute pricu o Srebrenici, to je nasa najveća sramota koju su pocinile grupe ološa sa srpskim imenima, hvala bogu u srpsko ime nisu i za srbe, i ne bi je trebali spominjati, desilo se sto se desilo na zalost, ne daj bože vise nikad i nikome, a desili su se ul vini i nad Srbima i za to se mora odgovarati, svi za sve , zlikovci nemaju ni vjeru mi naciju, to je put pomirenja i budućnosti, valja nam zajedno , kako god
Povezane vijesti
Milanović: Zaklali mi majku koja je vjerovala u dobro u ljudima Milanović: Zaklali mi majku koja je vjerovala u dobro u ljudima
Masakr u srebreničkom srpskom selu Podravanje Masakr u srebreničkom srpskom selu Podravanje
Pogledajte dokumentarni film “Razdor u BiH - iz ugla Republike Srpske“ Pogledajte dokumentarni film “Razdor u BiH - iz ugla Republike Srpske“
Najčitanije
  • Čuvajmo sjećanje na nevino stradale Srbe u srednjem Podrinju i Birču
    16h 3m
    2
  • ViK Istočno Sarajevo: Vanredno obavještenje
    18h 42m
    4
  • Sutra prva humanitarna kotlićijada u Istočnom Sarajevu
    22h 26m
    2
  • Milanović: Zaklali mi majku koja je vjerovala u dobro u ljudima
    22h 8m
    13
  • Lile na Romaniji okupile "i staro i mlado"
    11h 42m
    1