Šta se sve stavlja u božićnu česnicu

05.01.2026. 18:39
0
IZVOR: srpskainfo.com

Božićna česnica se pravi od beskvasnog tijesta i u nju se stavljaju sljedeći predmeti koji, prema vjerovanju, donose sreću i novac u kuću.

Božićna česnica se sprema na Badnje jutro ili Badnje veče i obično se koristi bijelo brašno, soda bikarbona, malo soli i osveštana voda.

Pored ovih sastojaka u česnicu se obavezno stavljaju i određeni predmeti za koje se vjeruju da donose novac i sreću u kuću.

Najveći broj ljudi će neizostavno u hljeb staviti novčić, jer se vjeruje da donosi novac i sreću, kao i parče badnjaka, koji onome ko odlomi parče sa njim donosi plodnost i dobro zdravlje, a iz istog razloga stavlja se i dren.

U nekim krajevima, u česnicu se stavlja kukuruz (zbog svinja), pasulj (zbog ovaca) i ovas (zbog konja). Oni koji drže kokoške i drugu živinu, u svoju česnicu stavljaju zrna pšenice.

Božićna česnica se jede uz doručak na Božić, kada se svi ukućani okupe oko svečane trpeze. Prvo je ukućani okreću među sobom tri puta, a zatim se česnica lomi i jede prije ostale hrane.

Ko pronađe novčić i badnjak, treba da ga čuva na posebnom mjestu, dok se pšenica, ovas, pasulj i kukuruz daju životinjama zbog kojih su i stavljeni u božićni hljeb. U nekim krajevima vjeruje se da ako se prilikom pečenja česnice tijesto podigne iznad, na primjer, kukuruza, te godine će on odlično roditi.

U pojedinim krajevima se od badnjaka prave oblici knjige i jarma koji se takođe stavljaju u česnicu. Onaj ko u česnici nađe knjigu – vjeruje se da će dobro služiti pamet, a onaj koji izvuče jaram – zna se – biće taj koji će najviše “povući” tokom godine, prenosi Stil.

Komentari 0
Povezane vijesti
Običaji na veče Velikog petka Običaji na veče Velikog petka
Običaji za Bogojavljenje Običaji za Bogojavljenje
Običaji slavljenja Božića opstali vijekovima Običaji slavljenja Božića opstali vijekovima
Najčitanije
  • Svirepo ubistvo srpskog dječaka Slobodana Stojanovića
    10h 39m
    18
  • Na današnji dan rođen kompozitor "Marša na Drinu" Stanislav Binički
    2h 31m
    6
  • Pronađena tijela svih pet planinara iz BiH
    22h 50m
    0
  • Pale: U četvrtak humanitarna svirka za Marka Pavlovića
    9h 39m
    3
  • Ponovo dostupni EMNG pregledi u Bolnici „Srbija“
    8h 9m
    1