Studenti muku muče u potrazi za smještajem

29.08.2024. 11:19
1
IZVOR: srpskainfo.com

Nova akademska godina je na pragu i brojni studenti su u potrazi za smještajem.

Ipak će ih veći broj dobiti “krov nad glavom“ u nekim od studentskih centara i domova, ali ti kapaciteti su prilično ograničeni i mnogi su prisiljeni tražiti stan “pod kiriju“.

Što jeftinije

Tako su društvene mreže preplavljene oglasima u kojima studenti tragaju za smještajem, pri čemu gledaju da prođu što jeftinije. Uz to što traže da su što bliže fakultetima na kojima se školuju i koje su upisali, djevojke i mladići nerijetko postavljaju i iznos najma koji su spremni izdvojiti.

– Tražim manji stan, za studenticu, do 400 KM plus režije, poželjno je da ima klima-uređaj. Potražujem manji stan u okolini Medicinskog fakulteta u Sarajevu, do 400 KM – stoji u pojedinim oglasima. Gotovo svima je zajedničko to da iznos za kiriju ne prelazi cifru od 450 KM.

S druge strane, stanodavci traže puno veće iznose. Naprimjer, garsonijera na Otoci u Sarajevu od 34 kvadrata nudi se za cijenu od 550 KM plus režije, isto kao i stan od 30 kvadratnih metara na Stupu.

Slične su cijene iznajmljivanja u Mostaru i Banjaluci, pa mnogi mladi traže cimere kako bi podijelili troškove stanarine i režija.

Da je u posljednje vrijeme povećana potražnja za izdavanje stanova, potvrdio je Spaho Ljajić, vlasnik agencije za nekretnine.

– Najveća potražnja u Sarajevu je od Otoke pa nadalje, uključujući i Stup. Uglavnom, stanove traže zajedno po dva ili tri studenta, jer su najamnine značajno skočile. Obična garsonijera se ne može unajmiti ispod 350-400 maraka, a na pojedinim lokacijama te cijene su i više – rekao je Ljajić.

Još raste

Smatra da će, ako se nastavi trend “stan na dan“ i ako ne dođe do značajnije gradnje, cijene kirija još rasti.

– Tu je računica jednostavna. Ako se „stan na dan“ iznajmljuje po cijeni od 100 KM dnevno, za mjesec je to 3.000 KM. Logično je kako je to isplativije nego iznajmiti stan po cijeni od 600 KM mjesečno – rekao je Ljajić.

Prazni stanovi

– Činjenica je da veliki broj stanova koji su u vlasništvu firmi, opština i slično zjape prazni. Sad se u Sarajevu priča o porezu na prazne stanove. Činjenica je da mnogi privatnici imaju takve stanove, ali ih imaju i opštine i firme, od kojih značajan broj nije useljiv. Pa neka takve prvo riješe – rekao je Ljajić, piše Avaz.

Komentari 1
  • Generic placeholder image
    Uputnik 29.08.2024. 11:51
    Šta još piše u "Avazu"?
Povezane vijesti
Političari troše velike pare na alkohol, a sve pravdaju održavanjem poslovnih kontakata Političari troše velike pare na alkohol, a sve pravdaju održavanjem poslovnih kontakata
Osvećenje kapele posvećene Svetom Trifunu u Podlugovima 4. oktobra Osvećenje kapele posvećene Svetom Trifunu u Podlugovima 4. oktobra
Nezaposleni u BiH se sve više prekvalifikuju, najtraženije obuke administrativni poslovi i kozmetičke usluge Nezaposleni u BiH se sve više prekvalifikuju, najtraženije obuke administrativni poslovi i...
Najčitanije
  • Sjećanje na doktora i planinara Jova Elčića (FOTO)
    21h 19m
    3
  • „CITY MOBIL“ : Oglas za posao
    18h 56m
    0
  • Firma „Konstrukcije Monting“ zapošljava radnike u stalni radni odnos
    18h 17m
    0
  • Čast za koju malo ko zna: Otkud spomenik Njegošu usred Rima?
    21h 19m
    1
  • Vanilice sa orasima
    15h 17m
    0