Нова академска година је на прагу и бројни студенти су у потрази за смјештајем.
Ипак ће их већи број добити “кров над главом“ у неким од студентских центара и домова, али ти капацитети су прилично ограничени и многи су присиљени тражити стан “под кирију“.
Што јефтиније
Тако су друштвене мреже преплављене огласима у којима студенти трагају за смјештајем, при чему гледају да прођу што јефтиније. Уз то што траже да су што ближе факултетима на којима се школују и које су уписали, дјевојке и младићи неријетко постављају и износ најма који су спремни издвојити.
– Тражим мањи стан, за студентицу, до 400 КМ плус режије, пожељно је да има клима-уређај. Потражујем мањи стан у околини Медицинског факултета у Сарајеву, до 400 КМ – стоји у појединим огласима. Готово свима је заједничко то да износ за кирију не прелази цифру од 450 КМ.
С друге стране, станодавци траже пуно веће износе. Напримјер, гарсонијера на Отоци у Сарајеву од 34 квадрата нуди се за цијену од 550 КМ плус режије, исто као и стан од 30 квадратних метара на Ступу.
Сличне су цијене изнајмљивања у Мостару и Бањалуци, па многи млади траже цимере како би подијелили трошкове станарине и режија.
Да је у посљедње вријеме повећана потражња за издавање станова, потврдио је Спахо Љајић, власник агенције за некретнине.
– Највећа потражња у Сарајеву је од Отоке па надаље, укључујући и Ступ. Углавном, станове траже заједно по два или три студента, јер су најамнине значајно скочиле. Обична гарсонијера се не може унајмити испод 350-400 марака, а на појединим локацијама те цијене су и више – рекао је Љајић.
Још расте
Сматра да ће, ако се настави тренд “стан на дан“ и ако не дође до значајније градње, цијене кирија још расти.
– Ту је рачуница једноставна. Ако се „стан на дан“ изнајмљује по цијени од 100 КМ дневно, за мјесец је то 3.000 КМ. Логично је како је то исплативије него изнајмити стан по цијени од 600 КМ мјесечно – рекао је Љајић.
Празни станови
– Чињеница је да велики број станова који су у власништву фирми, општина и слично зјапе празни. Сад се у Сарајеву прича о порезу на празне станове. Чињеница је да многи приватници имају такве станове, али их имају и општине и фирме, од којих значајан број није усељив. Па нека такве прво ријеше – рекао је Љајић, пише Аваз.