Po uzoru na aktuelnu vlast u Republici Srpskoj i SNSD-ovcima i DNS-ovcima na lokalu zakon je “zadnja rupa na svirali”. To je posebno očigledno u pogledu poštovanja pozitivnopravnih propisa kojima je regulisana oblast izbora.
Uprkos zakonskim zabranama, te negativnim reakcijama javnosti i nevladinog sektora, uveliko se po društvenim mrežama sponzorišu objave stranaka ili pojedinaca iz vladajućih redova, bez imalo respekta ili straha od sankcija predviđenih zakonom.
Savez nezavisnih socijaldemokrata iz Istočnog Novog Sarajeva na društvenim mrežama neprestano sponzoriše svoju listu za odbornike i kandidate za načelnika i gradonačelnika. Prema informacijama našeg portala iz izvora unutar SNSD Istočno Novo Sarajevo njihova procjena je da je korist od nedozvoljenog oglašavanja i sponzorisanja mnogo veća nego što su iznosi zaprijećenih kazni, a pošto novca imaju svjesno krše zakon unaprijed spremni da plate minorne novčane kazne koje se odnose na ovaj vid zloupotrebe izbornog zakona.
Drugi primjer sponzorisanja ili plaćanja oglasa prije početka zvanične predizborne kampanje takođe je iz opštine Istočno Novo Sarajevo, kandidata za odbornika iz Nešićevog, DNS-ovog tabora. Logika je ista: “zakoni važe samo za sirotinju” i “ne mogu nas nakažnjavati koliko mi možemo naplaćati”.
Upućeni u izborne prilike u Sarajevsko-romanijskoj regiji tvrde da su SNSD i DNS ušli u ovogodišnje lokalne izbore sa toliko finansijskih sredstava da moraju započeti sa njihovim trošenjem i prije ozvaničenja kampanje 15. oktobra. Tvrde i da je veliki dio novca namijenjen kupovini birača i da, kako nam je rečeno, bukvalno “imaju više para nego birača za kupovanje.”
Na naše pitanje odakle potiče novac naš izvor kaže da su to sve javna sredstva, odnosno pare građana izvučene iz legalnih tokova na nelegalne načine.
Narodnim parama kupuje se demokratsko pravo naroda… ima tu do političkog i pravnog sistema, ali ima i do – naroda!
"P R A V I L N I K
o medijskom predstavljanju političkih subjekata u periodu od dana raspisivanja izbora do dana održavanja izbora
Član 8.
(Plaćeno političko oglašavanje)
(1) Plaćeno političko oglašavanje dozvoljeno je u periodu od dana službenog početka izborne kampanje
do početka izborne šutnje, odnosno u periodu 30 dana prije dana održavanja izbora.”