Nekontrolisano spaljivanje korova i neugašena žarišta sve su češći razlozi širenja vatre na teško kontrolisana područja, poput šume, koje na području grada Istočno Sarajevo ima u izobilju.
Iz tog razloga često smo svjedoci teških požara, koji se u pojedinim mjestima, ne satima, nego danima gase i uz teške napore vatrogasaca, a nerijetko i pripadnika Oružanih snaga i lokalnih mještana, stavljaju pod kontrolu. Sve se to dešava iz razloga što je pojedincima teško da prije uređenja svog imanja obavijeste vatrogasce i što nisu u mogućnosti da takav način čišćenja održe pod kontrolom.
Prema informacijama koje je portal Katera dobio iz Teritorijalne vatrogasne brigade Istočno Sarajevo, u periodu februar-april, vatrogasci su na području cijelog grada imali 315 intervencija, od čega 227 intervencija na gašenju požara, prouzrokovanih paljenjem niskog rastinja i korova.
Iz TVJ Istočno Sarajevo su nam rekli da je tih 227 intervencija bilo gašenje požara, koje su prouzrokovali nesavjesni građani dok su na svojim imanjima palili nisko rastinje i korov, te se vatra proširila na veće površine.
- Osim zajedničkog učestvovanja sa TVJ Istočno Sarajevo, ekipe šumskih gazdinastava "Romanija" iz Sokoca i "Jahorina" iz Pala su imale preko 30 samostalnih intervencija na gašenju šumskih požara - rečeno nam je iz TVJ Istočno Sarajevo.
Nasuprot tome, za portal Kateru su iz Policijske uprave Istočno Sarajevo rekli da su u periodu od 01. januara do 01. aprila 2020. godine evidentirali tek deset požara, od kojih je osam izazvano ljudskom nepažnjom tokom sezonskog spaljivanja korova.
- U ovim slučajevima, policijski službenici su evidentirali dva prekršaja zbog nepoštovanja Zakona o zaštiti od požara Republike Srpske i izdata su dva prekršajna naloga - rečeno nam je iz Policijske uprave našeg grada.
Prema podacima iz ovih izvještaja vidimo da je od 227 intervencija na gašenju požara, prouzrokovanih ljudskom nepažnjom prilikom spaljivanja korova, samo njih osam sankcionisano zbog izazivanja požara, jer takvi nekontrolisani požari ugrožavaju ljudske živote i njihovu imovinu.
Veliki problem da se utvrdi identitet odgovornih za požare širom grada Istočno Sarajevo predstavlja to što se većina lica, nakon što uvide da se požar nekontrolisano širi, udalji sa lica mjesta i rijetko kad se otkrije ko je kriv za neki od požara.
Prema novom Zakonu o zaštiti od požara Republike Srpske, licima koja ne prijave vatrogascima da imaju u planu uređenje svojih imanja i samim tim i paljenje korova, biće uručeni prekršajni nalozi u iznosu od 100 do 1.000 KM.
Ono što je, takođe, veoma važno naglasiti jeste to što su štete, koje nastaju kao posljedica šumskih požara, nemjerljive. Osim materijalne štete izražene u uništenoj drvnoj masi, mnogo veće štete nastaju privremenim ili trajnim narušavanjem šumskih eko-sistema.
U 95 odsto slučajeva, uzročnik nastanka šumskih požara je čovjek, a tek u malim procentima su to udar groma, ekstremne temperature ili drugi uzročnici, što je rezultat višegodišnjih analiza i tumačenja širom Evrope.
Ovim putem pozivamo sve nadležne institucije, a posebno policiju, da se aktivnije uključe u otkrivanje i sankcionisanje lica koja nekontrolisano pale travu, nisko rastinje i korov, te na taj način prouzrokuju požare, koji često prijete da ugroze porodičnu imovinu i ljudske živote.