Petoro Vlaseničana, među kojima je učiteljica Koviljka Đurović, prisustvovaće u srijedu, 16. oktobra, premijeri dokumentarnog filma "Spasavanje prekinutog djetinjstva: Tinos - 30 godina poslije", kojim se iskazuje zahvalnost grčkom narodu i stanovnicima ostrva za nesebičnu podršku i utočište koje su pružili djeci iz Republike Srpske tokom 1994. godine.
Vlaseničani su večeras otputovali u Beograd, odakle će avionom odletjeti na grčko ostrvo, a učiteljica Đurović rekla je Srni da su Grci prije 30 godina prijateljski i raširenih ruku dočekali 90 djece i pet prosvjetnih radnika iz Republike Srpske kao da su rod najrođeniji.
- Vežu nas neraskidive veze sa Grcima. Oni su prema nama bili puni poštovanja, ljubavi. To se ne može zaboraviti. Kada vam neko pruži ruku u najtežim trenucima taj je prijatelj za vijekove - istakla je Đurovićeva, prisjećajući se dana u Grčkoj kada je Srbima na ovim prostorima bilo najteže.
Ona je naglasila da su se u godinama koje su bile traumatične za Srbe Grci pokazali kao divni ljudi, puni ljubavi, koji nadasve vole Srbe, i da se nada da će biti prilike da im uzvrate tako što će ih jednog dana ugostiti u svom gradu.
Dokumentarni film "Spasavanje prekinutog djetinjstva: Tinos - 30 godina poslije", koji je emotivna priča o prijateljstvu grčkog i srpskog naroda prožeta empatijom, ljubavlju i solidarnošću, snimljen je povodom 30 godina od boravka 90 djece i pet učiteljica iz Vlasenice, Bratunca, Skelana i Srebrenice na grčkom ostrvu Tinos.