Za kontejnersku proizvodnju sadnica 670.000 KM (VIDEO)

06.12.2020. 20:15
0
IZVOR: RTRS

Kvalitetnije pošumljavanje zahtijeva kvalitetnije sadnice

Zbog toga su se u Centru za sjemensko-rasadaničku proizvodnju JP "Šume Srpske", u Stanovima kod Doboja, odlučili za tzv.kontejnersku proizvodnju sadnica, za šta su dobili podršku resornog Ministarstva u iznosu oko 670.000 maraka.

Kontejnerska proizvodnja sadnog materijala daje prve rezultate. Isporučene su veće količine dvogodišnjih sadnica za pošumljavanje.

Ovakva tehnologija smanjuje proizvodni ciklus, povećava kapacitet i produktivnost .

- Prvi put ove godine otpremili smo kontejnerski tip sadnog materijala u količini od 162.000 komada, što su naša šumska gazdinstva preuzela i uveliko već do sada i zasadila - nevela je Ljubica Lukač iz  Centra za sjemensko – rasadničku proizvodnju.

Korjenov sistem kontejnerski proizvedene sadnice obložen je tamponom koji sadrži hranu i mineralne materije, što ga čini visokokvalitetnim sadnim materijalom.

Prijem takvih sadnica je preko 85 odsto.

- Nakon dobro odrađene pripreme i sadnje sljedeće godine imamo minimalna ulaganja na popunjavanju i na održavanju takvih površina. To i jeste bio cilj, da se kroz kvalitet tih sadnica postižu što bolji rezultati na terenu - dodaje Ljubica Lukač.

 

Komentari 0
Povezane vijesti
U Srpskoj rođeno 19 beba U Srpskoj rođeno 19 beba
Gužve na graničnim prelazima Gužve na graničnim prelazima
Srpska bogatija za 14 beba Srpska bogatija za 14 beba
Najčitanije
  • Vremeplov - U velikom požaru na Baščaršiji izgorjelo 1.600 srpskih dućana
    2h 41m
    3
  • Željko Pržulj – Vladika (odlomak)
    1h 33m
    0
  • Motociklista sa Pala teško povrijeđen u saobraćajnoj nezgodi
    11h 20m
    0
  • Emanuel Žofre ima najbolje šanse da bude naredni visoki predstavnik u BiH
    8h 41m
    0
  • Održan Sajam Crvenog krsta u Istočnom Novom Sarajevu (FOTO)
    7h 52m
    0