Za maslinovo ulje iz Tvrdoša zlatna medalja u Njujorku

09.04.2025. 14:09
0
IZVOR: radiotrebinje.com

Ekstra djevičansko maslinovo ulje manastira Tvrdoš iz Trebinja je osvojilo zlatnu medalju na Međunarodnom takmičenju „New York International Olive Oil Competition – NYIOOC 2025“.

- Oko manastira Tvrdoš rastu razne sorte maslina, od grčkih, italijanskih i drugih, pa sada trenutno imamo oko 1.700 stabala. Maslina je od pamtivijeka simbol mira, dugovječnosti i blagostanja, koji svojim darovima u vidu ekstra djevičanskog maslinovog ulja hrani ljude vijekovima. Osim toga maslinovo ulje ima i ljekovita svojstva - kazao je Porfirije Grgić, sabrat manastira Tvrdoš i potpredsjednik Hercegovačkog udruženja uljara i maslinara (HUUM).

On je kazao da je konkurencija bila velika.

- Poznatim maslinarskim regionima se ove godine pridružio i manastir Tvrdoš sa osvojenom zlatnom medaljom za ekstra djevičansko maslinovo ulje. Manastir Tvrdoš je poslao uzorke u Njujork zajedno sa novih 15 uzoraka iz Hercegovine, te s pravom očekujemo još zlatnih medalja i dobrih vijesti iz Njujorka. Ovo nam je podstrek da idemo dalje u sadnji novih nasada maslina i stalnom očuvanju kvaliteta naših ekstra djevičanskih maslinovih ulja. Već danas naše maslinovo ulje je prepoznatljivo na tržištu i uključeno je u zajednički brend – garantni žig – ZLATNE KAPI HERCEGOVINE. Mogu slobodno reći da je ovo naš zajednički uspjeh na kome radimo u saradnji sa Federalnim agromediteranskim zavodom već dugi niz godina (15 godina) - kaže on.

Otac Porfirije je bio na inicijativnom sastanku za osnivanje HUUM-a 2020. godine u decembru mjesecu, a konačno Rješenje o osnivanju je doneseno 30. aprila 2021. godine.

- U tom kratkom roku HUUM je uspio ostvariti dva vrlo vrijedna rezultata: prvi – ZOP, odnosno Zaštita oznake proizvoda (PDO – Protected Designation of Origin), kao najviši oblik zaštite kvaliteta pri Agenciji za sigurnost hrane, i drugi – HUUM je registrovao i zaštitio garantni žig ili brend, ZLATNE KAPI HERCEGOVINE. Dakle, ovo jeste individualni uspjeh manastira Tvrdoš, ali i uspjeh HUUM-a i ukupnog sektora maslinarstva i uljarstva u Hercegovini - objašnjava Porfirije Grgić.

Nakon ovoga uspjeha je logično da manastir Tvrdoš ide dalje u razvoju maslinarstva i uljarstva.

- Ne samo sadnja novih maslina na našem imanju, nego i na cjelokupnoj teritoriji grada Trebinja, traži da se instalira moderna uljara kapaciteta 1.000 kg/sat. Navedeni kapacitet je iz razloga što na manjim uljarama možemo dobiti vrhunski kvalitet, a to i jeste naš cilj – kvalitet.  Drugi cilj je uključivanje u projekat Ceste maslinovih ulja Hercegovine. Projekat je u fazi razvoja i pisanja (piše ga prof. dr sc. Marko Ivanković, direktor Federalnog agromediteranskog zavoda u Mostaru i traži finansijere), a već imamo najava od inostranih razvojnih agencija da bismo projekat mogli realizovati. Naime, zamisao je da početna tačka cesti maslinovih ulja sa južne ili jugoistočne strane bude upravo u manastiru Tvrdoš, a krajnja na sjeveru u samostanu Školskih sestara franjevki Krista Kralja u Bijelom polju na izlazu iz Mostara na putu za Sarajevo - dodaje on.

Projekat ceste maslinovih ulja ima dva cilja.

- Opšti cilj projekta: Osnivanje promotivno-prodajnog lanca pod nazivom CESTE MASLINOVIH ULjA HERCEGOVINE. Međutim, ne treba pogrešno zaključiti da će u prodajnom lancu biti samo maslinovo ulje. Ne, nego je cilj da maslinovo ekstra djevičansko ulje bude nosilac, a u prodaju se svakako uključuju lokalni proizvodi (sirevi – sir iz mijeha, sir iz kace, škripavac, torotan, Livanjski sir, mladi sir i ostali), med, ljekovito bilje i čajevi, kozmetički proizvodi na bazi maslinovog ulja, suhomesnati proizvodi, vino (sa naglaskom na autohtonim sortama Vranac, Žilavka i Blatina, te odomaćenim međunarodnim sortama (Kaberne sovinjon, Merlot, Šardone i druge), rakije, likeri, travarice (na bazi ljekovitog bilja lokalnog područja). Koncept planira osam do deset ili maksimalno 12 proizvođača na cestama maslinovih ulja. Ovdje, takođe, treba naglasiti ulogu mladih poljoprivrednika i preduzetništva žena u ruralnim područjima, što može doprinijeti smanjivanju njihove depopulacije - zaključuje jeromonah Porfirije, za Radio Trebinje.

Komentari 0
Povezane vijesti
Kada će biti na snazi novi Ustav Republike Srpske? Kada će biti na snazi novi Ustav Republike Srpske?
Cijena kafe otišla "nebu pod oblake" Cijena kafe otišla "nebu pod oblake"
U Srpskoj rođeno 25 beba U Srpskoj rođeno 25 beba
Najčitanije
  • Godišnjica ubistva srpskih dječaka u Hadžićima; Srđan (12) i Staša (13) ubijeni dok su se igrali
    19h 42m
    3
  • Božović: Dođe đavo po svoje
    18h 13m
    0
  • Na današnji dan Jurij Gagarin poletio u svemir (VIDEO)
    19h 40m
    0
  • Godišnjica najstravičnijeg napada NATO snaga na Saveznu Republiku Jugoslaviju
    19h 29m
    0
  • Cijena kafe otišla "nebu pod oblake"
    16h 17m
    1