Екстра дјевичанско маслиново уље манастира Тврдош из Требиња је освојило златну медаљу на Међународном такмичењу „New York International Olive Oil Competition – NYIOOC 2025“.
- Око манастира Тврдош расту разне сорте маслина, од грчких, италијанских и других, па сада тренутно имамо око 1.700 стабала. Маслина је од памтивијека симбол мира, дуговјечности и благостања, који својим даровима у виду екстра дјевичанског маслиновог уља храни људе вијековима. Осим тога маслиново уље има и љековита својства - казао је Порфирије Гргић, сабрат манастира Тврдош и потпредсједник Херцеговачког удружења уљара и маслинара (ХУУМ).
Он је казао да је конкуренција била велика.
- Познатим маслинарским регионима се ове године придружио и манастир Тврдош са освојеном златном медаљом за екстра дјевичанско маслиново уље. Манастир Тврдош је послао узорке у Њујорк заједно са нових 15 узорака из Херцеговине, те с правом очекујемо још златних медаља и добрих вијести из Њујорка. Ово нам је подстрек да идемо даље у садњи нових насада маслина и сталном очувању квалитета наших екстра дјевичанских маслинових уља. Већ данас наше маслиново уље је препознатљиво на тржишту и укључено је у заједнички бренд – гарантни жиг – ЗЛАТНЕ KАПИ ХЕРЦЕГОВИНЕ. Могу слободно рећи да је ово наш заједнички успјех на коме радимо у сарадњи са Федералним агромедитеранским заводом већ дуги низ година (15 година) - каже он.
Отац Порфирије је био на иницијативном састанку за оснивање ХУУМ-а 2020. године у децембру мјесецу, а коначно Рјешење о оснивању је донесено 30. априла 2021. године.
- У том кратком року ХУУМ је успио остварити два врло вриједна резултата: први – ЗОП, односно Заштита ознаке производа (PDO – Protected Designation of Origin), као највиши облик заштите квалитета при Агенцији за сигурност хране, и други – ХУУМ је регистровао и заштитио гарантни жиг или бренд, ЗЛАТНЕ KАПИ ХЕРЦЕГОВИНЕ. Дакле, ово јесте индивидуални успјех манастира Тврдош, али и успјех ХУУМ-а и укупног сектора маслинарства и уљарства у Херцеговини - објашњава Порфирије Гргић.
Након овога успјеха је логично да манастир Тврдош иде даље у развоју маслинарства и уљарства.
- Не само садња нових маслина на нашем имању, него и на цјелокупној територији града Требиња, тражи да се инсталира модерна уљара капацитета 1.000 кг/сат. Наведени капацитет је из разлога што на мањим уљарама можемо добити врхунски квалитет, а то и јесте наш циљ – квалитет. Други циљ је укључивање у пројекат Цесте маслинових уља Херцеговине. Пројекат је у фази развоја и писања (пише га проф. др сц. Марко Иванковић, директор Федералног агромедитеранског завода у Мостару и тражи финансијере), а већ имамо најава од иностраних развојних агенција да бисмо пројекат могли реализовати. Наиме, замисао је да почетна тачка цести маслинових уља са јужне или југоисточне стране буде управо у манастиру Тврдош, а крајња на сјеверу у самостану Школских сестара фрањевки Kриста Kраља у Бијелом пољу на излазу из Мостара на путу за Сарајево - додаје он.
Пројекат цесте маслинових уља има два циља.
- Општи циљ пројекта: Оснивање промотивно-продајног ланца под називом ЦЕСТЕ МАСЛИНОВИХ УЉА ХЕРЦЕГОВИНЕ. Међутим, не треба погрешно закључити да ће у продајном ланцу бити само маслиново уље. Не, него је циљ да маслиново екстра дјевичанско уље буде носилац, а у продају се свакако укључују локални производи (сиреви – сир из мијеха, сир из каце, шкрипавац, торотан, Ливањски сир, млади сир и остали), мед, љековито биље и чајеви, козметички производи на бази маслиновог уља, сухомеснати производи, вино (са нагласком на аутохтоним сортама Вранац, Жилавка и Блатина, те одомаћеним међународним сортама (Kаберне совињон, Мерлот, Шардоне и друге), ракије, ликери, траварице (на бази љековитог биља локалног подручја). Kонцепт планира осам до десет или максимално 12 произвођача на цестама маслинових уља. Овдје, такође, треба нагласити улогу младих пољопривредника и предузетништва жена у руралним подручјима, што може допринијети смањивању њихове депопулације - закључује јеромонах Порфирије, за Радио Требиње.