Interesovanje za matematikom, a kasnije i elektrotehnikom, kod Zorane Štake iz Istočnog Sarajeva pojavilo se još tokom pohađanja osnovne škole. Bili su joj fascinantni sami koncepti matematike i fizike, dok ju je interesovanje za računare i robote približilo elektrotehnici.
Nakon srednje škole upisala je studije elektrotehnike na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, a četiri godine kasnije i studije matematike i računarstva na Filozofskom fakultetu Pale, istog univerziteta.
Štaka ističe da su joj nagrade i uspjesi tokom odličnog školovanja na ETF bili dodatna motivacija da upiše još jedan fakultet, te da usavršava svoje vještine i znanje iz ove oblasti.
- Interesovanje za matematikom mi se pojavilo još u ranom djetinjstvu, čak i prilikom učenja brojeva i kako je vrijeme prolazilo tako je raslo i znanje i interesovanje. Ono što je meni posebno interesantno je da mi matematički možemo opisati n-dimenzionalne prostore, gdje je n proizvoljan prirodan broj, a mi živimo u 3D (4D ako brojimo i vrijeme) prostoru – kaže Štaka u razgovoru za portal Katera.
Smatrala je da se sve ono što je kočilo ljudski napredak može premostiti upotrebom kompjutera i robota.
- To upravo pokazuje vrijeme u kojem živimo, i tek ćemo vidjeti koje su još mogućnosti interdisciplinarnih projekata od kojih je jedna od oblasti upravo kompjuterske nauke – dodaje ona.
Tokom studija na ETF birana je svake godine za najboljeg studenta, a taj uspjeh i nagrade poput Nagrade "Vera Šnajder" su joj bile velika motivacija za dalji rad i napredak na naučnom polju.
- Mislim da je najbitnije da je čovjek u stanju sam sebe da motiviše. Tako da i kada nešto ne uspije da postigne onda ne gleda na to kao na neki gubitak, nego na veoma važnu lekciju. Meni je najvažniji faktor progres – da ja znam da sam dala sve od sebe u nečemu što radim. Taj progres je nekada manji, a nekada veći, ali je krucijalno da postoji – ističe Štaka.
Ostvaren uspjeh tokom školovanja na ETF bio je i dodatna motivacija da upiše studije matematike i računarstva na Filozofskom fakultetu na Palama.
- Svakako da je odličan uspjeh na ETF bila velika motivacija da upišem i matematiku, jer sam bila sasvim sigurna u svoje sposobnosti da pored toga što ću studirati matematiku, da ću moći da radim tri posla - u industriji, u obrazovanju i jedan sklopu Fondacije budućnosti u BiH na volonterskoj poziciji i da pored toga mogu ići i paralelno na master studije na ETF Beograd – kaže Štaka.
Ističe da su joj studije matematike, koja je veoma važan predmet i na samoj elektrotehnici, donijele i razmišljanje o problemima na apstraktni način i mnogo detaljnije nego što je to bilo na ETF-u.
- Pored toga dosta oblasti matematike se uopšte nisu pominjale na ETF, tako da sam imala priliku da se upoznam sa svim oblastima i aktuelnostima u tim oblastima sa čisto matemtaičkog stanovišta. Moj cilj upisa matematike je bio da dobijem jednu širu sliku same matematike i sastavnih dijelova i da na sistematičan način naučim i razumijem razne dijelove matematike – ističe Štaka u razgovoru za Kateru.
Master studije na smjeru za softversko inženjerstvo na ETF u Beogradu, Zorana Štaka izabrala je jer želi da se bavi razvojem softvera za različite potrebe, sa akcentom na upotrebu vještačke inteligencije u multidisciplinarnim projektima.
- U skladu sa tim moj cilj za naredni period je da uradim master rad iz oblasti vještačke inteligencije u saradnji sa nekom od kompanija. S tim želim da postignem da moj master rad ne bude samo teorijska obrada i razvoj nečega što ne može biti korisno ni upotrebljivo u industriji, nego upravo suprotno - da razvijem nešto novo i da se može primjeniti u industriji sa minimalnim modifikacijama - dodaje Štaka.
Ističe da je razmišljala i o odlasku u inostranstvo na studije, te dodaje da namjerava bar jedan dio doktorskih studija provesti na nekom od inostranih univerziteta.
- Smatram da je jako bitno da se mladi upoznaju sa drugim državama, univerztetima i njihovim načinima rada. Ciljevi odlaska u inostranstvo svakako trebaju biti dvosmjerni prenos znanja i sklapanje poslovnih poznanstava koji rezultuju u međunarodnm projektima – dodaje Štaka.
Zorana Štaka je danas i asistent na Elektrotehničkom fakultetu u Istočnom Sarajevu, te kaže da za sve studente, a posebno one sa ETF, je veoma važno da nauče razmišljati na pravi način, odnosno kako da se izbore sa problemima sa kojima se do sad nisu susretali i da budu u stanju, da takve probleme riješe uspješno.
- Mi danas školujemo kadar za poslove koji još uvijek ne postoje, tako da jasno da je u svemu tome najbitnije da se naučimo kako brzo da se prilagodimo novoj situaciji. Već se uveliko skoro svaki projekat radi kao multidisciplinaran gdje imamo vezu tri, četiri i više oblasti i svako treba da bude u mogućnosti da razumije probleme iz drugih oblasti i ponudi hibridna rješenja – dodaje Štaka.
Biografija:
Zorana Štaka je rođena 21. septembra 1994. godine na Ilidži. U Kasindolu je završila Osnovnu školu „Jovan Dučić“ i bila nosilac Vukove diplome.
Nakon završene Gimnazije u SŠC „Istočna Ilidža“ upisala je studije na Elektrotehničkom fakultetu UIS, a nakon osnovnih studija ostvarila prosjek 9,76.
Kao apsolvent na ETF upisale je osnovne studije na katedri za matematiku i računarstvo Filozofskog fakulteta na Palama, koje je četiri godine kasnije završila sa prosjekom 9,89.
Trenutno je zaposlena kao asistent na Elektrotehničkom fakultetu u Istočnom Sarajevu i student master studija na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, smjer softversko inženjerstvo.
Razgovarao: Miljan Rašević