Митрополит Хризостом служио вечерње богослужење у Саборној цркви у Сарајеву

10.04.2026. 19:45
0
ИЗВОР: katera.news/srna.rs

Његово високопреосвештенство, митрополит дабробосански Хризостом, вечерас је у Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Сарајеву служио вечерње богослужење са изношењем плаштанице, која симболизује полагање Христа Спаситеља у гроб.

Обраћајући се окупљеним вјерницима, митрополит Хризостом истакао је да је Велики петак најтрагичнији дан у историји човјечанства.

Он је подсјетио да се вјерници данас налазе пред Христовим гробом, да заједно са Пресветом Богородицом оплакују његово страдање, али и да вјерују у његово васкрсење, преноси Срна.

- Нека нас Господ благослови, укријепи и оснажи да будемо као жене мироносице и апостоли постојани са њиме и уз њега и да знамо да је Господ увијек са нама - нагласио је митрополит Хризостом.

Након вечерње службе и изношења плаштанице, читане су статије.

Српска православна црква данас обиљежава Велики петак, дан страдања Исуса Христа.

То је уједно и најтужнији дан у години, када се у храмовима не оглашавају звона, већ се почетак богослужења означава клепеталима, односно ударањем дрвених батова о дрвену плочу.

На Велики петак у православним храмовима не служи се литургија, већ царски часови током којих се читају одломци из Јеванђеља о Христовом страдању.

Митрополит Хризостом је јутрос у Старој цркви у Сарајеву служио царске часове.

Коментари 0
Повезане вијести
Митрополит Хризостом: Осуда насиља и позив на мир у свијету Митрополит Хризостом: Осуда насиља и позив на мир у свијету
Митрополит Хризостом у сриједу чита васкршњу поруку Митрополит Хризостом у сриједу чита васкршњу поруку
Митрополит Хризостом: Хвала сарајевским Србима за стварање Републике Српске Митрополит Хризостом: Хвала сарајевским Србима за стварање Републике Српске
Најчитаније
  • Пожар захватио ауто-сервис и породичну кућу у Источном Сарајеву
    11h 27m
    0
  • Источно Сарајево: Угашен пожар, нема повријеђених
    9h 18m
    0
  • Обичаји на вече Великог петка
    2h 45m
    0
  • Удружење грађана "Свети Пантелејмон" прикупља новац за помоћ за дјечака Марка
    8h 3m
    0
  • Божовић: Из Источне Илиџе милиони у буџет Српске, а мрвице назад
    11h 5m
    0