Мјесец дана од трагедије у Новом Саду: Тихи протест и фарбање Трга слободе у црвено

03.12.2024. 18:10
0
ИЗВОР: bbc.com

Прошло је мјесец дана од несреће на Жељезничкој станици у Новом Саду, када је у паду надстрешнице погинуло 15, а двоје тешко повријеђених је и даље у болници.

Тим поводом, велики број грађана окупио се на тихом протесту у Новом Саду.

У центру града, Трг слободе офарбан је у црвену боју, а поједини учесници остављали су отиске „крвавих руку“, које су постале симбол протеста.

Слика

Фото: bbc.com

Скуп у недјељу у Новом Саду је почео блокадом раскрснице код Жељезничке станице у 11 часова и 52 минута, што симболизује вријеме када је надстрешница пала.

Ово је посљедњи у низу протеста на којима се под паролама „Крваве су вам руке“ и „Корупција убија“ тражи кривична и политичка одговорност за овај случај.

На скуповима широм Србије претходних недјеља могле су се чути оптужбе на рачун власти да разлоге за трагедију треба тражити у корупцији и нетранспаретности у пројекту реконструкције Жељезничке станице.

- Овде сам јер не могу више. Овде сам јер не желим да ми дете живи овде. Зато што не желим да се плашим где год да пролазим - каже професорка француског Јелена Ђорђевић за ББЦ.

- Очекујем после овог протеста да схвате докле су догурали и да се повуку. Очекујем да људи виде да су напали децу - додаје учесница протеста.

Слика

Фото: bbc.com

Велики број грађана се у тишини придружио протестној шетњи од Жељезничке станице до Трга слободе, која је протекала мирно, а окупљени су током шетње углавном шапутали међу собом.

Колона је на путу до трга застала „15 пута за 15 жртава“, на један минут.

Слика

Фото: bbc.com

На окупљање позвали су активисти омладинских група „Став" и „Свиће, а грађанима су се придружили опозициони народни и покрајински посланици, као и одборници у новосадској скупштини.

Протест је завршен у центру Новог Сада, гдје су учесници протеста офарбали Трг слободе црвеном фарбом и оставили отиске „крвавих руку“.

- Дошао сам да одам почаст жртвама пада надстреснице и да изразим грађанско незадовољство како тренутна администрација управља кризом против корупције, њихове неспособности - каже Милош Јоцић за BBC на српском.

Слика

Фото: bbc.com

Док је Трг слободе полако попримао црвену боју, једна жена је мирно стајака са подигнутом руком, на којој је црвена рукавица.

Каже да је ту зато што је „тужна и љута“.

- Очекујем промену. Нећу отићи без борбе. Дете ми завршава факултет, срамота ме је шта смо им оставили - каже Татјана Радоњић за BBC на српском.

Слика

Фото: bbc.com

Протест у Новом Саду

Више јавно тужилаштво у Новом Саду води истрагу о паду надстрешнице, а до сада је ухапшено десетине људи, међу којима и бивши министар грађевинарства Горан Весић, директорка Инфраструктуре жељезнице Јелена Танасковић, главна пројектанткиња Љиљана Милић Марковић, као и људи задужени за надзор радова.

Весићу је неколико дана послије хапшења укинут притвор.

Хапшења и саслушања осумњичених за трагедију

Послије низа протеста опозиционих политичара, активиста и демонстраната, на којима су тражили одговорност за смрт 15 људи, почела су и хапшења и саслушања осумњичених у вези са трагедијом на недавно реновираној Жељезничкој станици у Новом Саду.

На досадашњим протестима се користио и слоган „Корупција убија“, како би, кажу из опозиције, указали на нетранспарентне јавне набавке за инфраструктурне пројекте и немар који су довели до небезбиједности јавних објеката и до трагедије у Новом Саду.

За све то криве врх власти и кажу да оставке и хапшења нису довољна, а незадовољни су и запријећеним казнама од двије до 12 година.

Међу 12 ухапшених у четвртак, 21. новембра, били су Горан Весић, донедавни министар грађевинарства, који је неколико дана послије трагедије поднио оставку, директорка Инфраструктуре жељезнице Јелена Танасковић, главна пројектанткиња Љиљана Милић Марковић, као и људи задужени за надзор радова.

Међутим, из Вишег суда у Новом Саду су већ 27. новембра саопштили да нема основане сумње да је Весић извршио тешко дјело против опште сигурности, па му је укинут притвор.

Оставку је поднио и Томислав Момировић, министар унутрашње и спољне трговине, који је од 2020. до 2022. обављао функцију министра грађевинарства.

Александар Вучић, предсједник Србије, каже да је тужилаштво „надреално брзо" урадило истрагу и у интервјуу РТС-у поручио је да ће „сваког дана обилазити градилишта".

Рекао је и да су оставке министара „доказ напретка српског друштва".

Хапшења су услиједила након његовог телевизијског обраћања у уторак, 19. новембра када је поручио да ће бити посљедица по одговорне за трагедију.

- Тих 15 људи није умрло својом кривицом, већ зато што неко није урадио свој посао како треба - рекао је он.

Зграда Жељезничке станице у Новом Саду направљена је 1964, а посљедњих година је два пута реновирана.

Представници власти су одмах изнијели тврдње да надстрешница није била реновирана, што су поједини стручњаци оповргли.

Обнова новосадске жељезничке станица била је окосница једног од најважнијих владиних инфраструктурних пројеката - брзе линије од Београда до Будимпеште.

Вучић је ту станицу отворио 2022. године, заједно са премијером Мађарске Виктором Орбаном.

- Ово је наш пут у модерну Европу - наш пут ка бољој, напреднијој Србији-  рекао је тада за BBC.

Обнова станице је настављена и послије тога, а овог љета је приређена још једна церемонија отварања.

Коментари 0
Повезане вијести
Детаљи несреће у којој су погинули сестра и два брата Детаљи несреће у којој су погинули сестра и два брата
Полиција спријечила покушај упада у новосадски парламент (ВИДЕО) Полиција спријечила покушај упада у новосадски парламент (ВИДЕО)
Повријеђени у Новом Саду и даље тешко, али стабилно Повријеђени у Новом Саду и даље тешко, али стабилно
Најчитаније
  • Сјећање на пуковника Зорана Боровину, команданта Илиџанске бригаде ВРС
    17h 46m
    2
  • У саобраћајној несрећи погинули сестра и два брата
    21h 51m
    0
  • Детаљи несреће у којој су погинули сестра и два брата
    17h 56m
    0
  • Стравичан злочин: Пронађена тијела двоје новорођенчади
    13h 55m
    0
  • Ухапшен службеник УИО
    13h 52m
    1