Навршава се 27 година од убиства заробљених српских бораца на Динари

25.07.2022. 14:44
0
ИЗВОР: srna.rs

Сутра се навршава 27 година од убиства девет припадника Српске војске Крајине на Динари које су заробили и убили припадници хрватских снага, а убице које су прекршиле све законе и обичаје ратовања још нису одговарале за овај злочин ни пред домаћим ни пред међународним судовима, саопштено је из Документационо-информационог центра "Веритас".

Деветорицу припадника Српске војске Крајине из буковичких села Братишковац, Ивошевац, Велика Глава, Ервеник и Кистање заробили су 26. јула 1995. године припадници ХВО-а и Хрватске војске на локалитету Медено брдо на Динари, а везисти Српске војске Крајине "ухватили" су разговор на непријатељској страни који потврђује да су сви живи заробљени.

У саопштењу се подсјећа да је убрзо почела и хрватска војно-полицијска акција "Олуја", која је довела до пада Републике Српске Крајине и егзодуса крајишких Срба и до много нових жртава, па је ова група са Динаре пала у други план.

Током 1998. године, посредством Комисије за нестала лица Херцег-Босне, стигла је вијест да су ловци на Динари у једној вртачи, на локалитету Медено брдо, уочили гомилу костију.

Представници Комисије за нестала лица Републике Српске, са колегама из комисије Херцег-Босне, убрзо су отишли на извиђање и уочили да је вртача била веома дубока, па су одлучили да приликом извлачења костију на површину ангажују хеликоптер Сфора, уз чију су помоћ кости из вртаче извучене 16. новембра 1998. године и пребачене у Бањалуку.

У саопштењу се наводи да је из те вртаче извучено шест скелета, а три су у априлу 1996. године ексхумирана из масовне гробнице Камен код Гламоча.

Међу костима ексхумираним из вртаче на Меденом брду идентификовани су посмртни остаци Здравка Вујка и Миленка Радишића из Велике Главе, Дамира Манојловића из Ивошеваца, Милана Мацуре из Кистања, те Љубомира и Милорада Урукала из Братишковаца.

Из масовне гробнице Камен идентификовани су Маринко Ковачевић и Винко Ковачевић из Ервеника и Жељко Ераковић из Братишковаца.

У то вријеме у Републици Српској се још није радила идентификација ДНК методом, а класичним путем кости се нису могле потпуно раздвојити, па су породице одлучиле да их сахране заједно на Пердуовом гробљу у Бањалуци.

"Веритас" наводи да локација на којој су пронађени њихови посмртни остаци у вртачама на Динари и повреде на пронађеним костима, као и трагови на одјећи, обући и опреми, несумњиво указују да су убијени послије заробљавања и бачени у вртачу, односно у масовну гробницу, са очитом намјером да буду затрти трагови злочина.

Иако су убице прекршиле све законе и обичаје ратовања, што их несумњиво сврстава у прворазредне ратне злочинце, за овај злочин још нико није одговарао ни пред домаћим ни пред међународним судовима, наведено је у саопштењу.

Коментари 0
Повезане вијести
У недјељу помен Алекси Шантићу поводом 102 године од пјесникове смрти У недјељу помен Алекси Шантићу поводом 102 године од пјесникове смрти
Свједочанство Анице Видић о погибији сина Свједочанство Анице Видић о погибији сина
Правосуђе слијепо на злочине у Скеланима - Жртве убијали и на "мосту спаса" Правосуђе слијепо на злочине у Скеланима - Жртве убијали и на "мосту спаса"
Најчитаније
  • Рогатичанин лишен слободе због сумње да је починио насиље над животињама
    17h 13m
    0
  • “Остајте овдје! Сунце туђег неба неће вас гријат ко што ово грије”
    20h 5m
    6
  • Историја и развој информативних гласила и служби у Палама
    15h 18m
    0
  • Јавни конкурс за пријем на Полицијску академију за 150 кадета
    18h 37m
    1
  • Вјештаци медицинске струке сагласни да Дудаковић није способан за суђење
    12h 18m
    7