Већ смо навикли да су чоколаде тање и да у паковању имамо мање омекшивача или течности за судове. Смањивали су нам произвођачи и грамажу паштета, кечапа, укидали и по ред наполитанки у паковању, а сада, са све скупљом пшеницом и брашном почели су да нам закидају и на брашну.
Мало ко је примијетио, али истина је да ни брашно више није од “кило” и да оно које ових дана купујемо често има и по 900 грама.
Србија има брашна на рафовима колико хоћеш. Несташица за разлику од многих земаља није било. Цијене јесу порасле, и до 15 динара по килограму, али држава јесте и ограничила цијену одређених брендова. У сваком случају, грађани нису ни у једном моменту паничили када је у питању ова основна животна намирница.
Једини повод, али и чест за коментаре, био је цијена. Килограм брашна који се с почетка године плаћао око 60 динара сада је 80, негдје и који динар више. Цијена је расла мало по мало, испрва по који динар, али сада многи кажу да је брашно скупо. И то је вероватно појединим произвођачима био разлог да промијене стратегију – стратегију коју смо виђали у претходном периоду на многим другим производима.
– У посљедње вријеме врло водим рачуна о цијенама и гледам шта колико кошта и шта колико плаћам. Тако ми је врло и битно да ли ћу брашно платити 72 или 78 динара. Кад оно прије неки дан право изненађење – брашно нешто јефтиније него обично, али не лези враже. Дођем кући и на паковању пише 900 грама – каже једна читатељка Блица.
На рафовима се већ дуже вријеме могу наћи производи са мањом грамажом од оне на коју смо навикли. Прво се кренуло са смањењем чоколаде са 100 на 75, 80 и 90 грама.
Осим чоколаде, грамажу су смањиле и супе. Некада за четири тањира, сада за три, или за један тањир. Све чешће видимо и “надувана” паковања раних грицкалица.
Предсједник Удружења за заштиту потрошача „Форум“ из Србије, Јован Јовановић, више пута је говорио на ову тему. Каже, истина је да је грамажа написана тачно, али и да је у питању маркетиншки трик којим се служе произвођачи.
– Смањење грамаже је трик којим се служе произвођачи, како би привукли купце. На први поглед, производ изгледа стандардно, али кад се мало боље загледате, видите да је мања грамажа, а цијена је нешто нижа. На тај начин се купци привлаче и по мом мишљењу, плаћају нереалну цијену, то је трик – рекао је Јовановић.
Фото: Ringier/srpskainfo.com