Ни достојнијег човјека, ни љепшег споменика: 103. годишњица смрти Петра Првог Карађорђевића

17.08.2024. 19:00
19
ИЗВОР: glassrpske.com

Одмах након што се, прије 103 године, упокојио краљ Петар Први Карађорђевић са разних страна су се појавиле иницијативе за подизање споменика овом омиљеном владару, а посебно од Срба западно од Дрине, који су пуним плућима удисали благодет слободе и искрено вољели свог краља.

И кад би се у страшном часу нашли под душманским вјешалима или пред стрељачким стројем, кликтали су његово име са неким узвишеним заносом, не жалећи умријети за остварење давнашњег сна, да се сви дијелови нашег народа уједине под скиптром српског владара. И коначно, та вјековна жудња и нада да живе као слободни људи у својој држави, остварила се управо под његовим вођством.

Али Петра је још много тога издвајало од тадашњих европских владара, стари краљ је био убијеђени демократа, који се строго држи устава и закона, праведник, заштитник понижених и угрожених. Коначно, чика Пера, како су га присно рођачки звали, је био један од њих, постио све постове, својом руком сјекао свој бадњак, спавао на простом војничком кревету, јео обичну народну храну, био штедљив и скроман и као добри отац брижно бдио над својим народом и државом. И на крају, раме уз раме с њима смјело је силазио у ров и као Петар Мркоњић, а и као болесни сједокоси краљ.

За Србе је био општепризната морална величина и, као што је Господ на небу представљао правду, слободу, љубав и жртвовање за ближњег, тако је и њихов краљ овдје на земљи био симбол тих узвишених вриједности.

Идеја

Због свега што је овдашњи народ претурио преко главе кроз прве двије деценије 20. вијека, слиједећи његову велику слободарску идеју, јасно је зашто се здушно кренуло у подизање краљевих споменика широм нове државе.

Најбољу илустрацију тог духа дао је Бранислав Нушић: “Споменик краљу Петру није споменик једној личности, једном носиоцу круне, једном владаоцу, већ је то споменик једној великој националној идеји, која је у краљу Петру нашла своје остварење; то је споменик једној великој историјској епохи.” Каже се да велике људе таквима чине велике идеје, а још већима њихове реализације.

Војска Краљевине СХС, чију су окосницу чиниле прослављене јединице српске војске из минулог рата, гајила је посебан пијетет према свом доскорашњем команданту који је читав свој живот био и остао истински војник. Због тога не чуди да су они предњачили у подизању краљевих споменика. Свакако један од најљепших те врсте изграђен је у Сарајеву, у кругу Артиљеријске радионице Друге армијске области, која се налазила на потезу од данашње жељезничке станице ка Велешићима. Пуковник Коста А. Николић био је спиритус мувенс овог подухвата од почетка до краја. Његову идеју 29. августа 1922. здушно је прихватило свих 300 војних и грађанских лица на служби у тој јединици и одмах уписало прилоге.

Како код војске нема пуно оклијевања и мудровања, мјесец дана касније већ је био усвојен комбиновани пројекат по нацртима Шимунковића, Хајла и Бодрожића, а већ у новембру у жељезари Вареш изливена је краљева бронзана биста (Бодрожић) и остали дијелови споменика: вијенци, круне и натписи. Радови на постаменту и уређењу парка настављени су на прољеће, да би споменик, уз велике патриотске манифестације, био откривен 11. новембра 1923. на Дан побједе.

Том приликом свечана парада са заставама и војном музиком, уз бурне овације народа, кретала се из центра Сарајева ка Велешићима. У присуству око 10.000 грађана споменик је освешта митрополит Петар (Зимоњић). Потом је услиједила почасна топовска паљба и полагање вијенаца бројних делегација, институција и друштава. У програму су наступила сва градска пјевачка друштва и музички ансамбли, уз импресивни дефиле трупа. Све је окончано великим народним весељем. Сам споменик се налазио на кружној платформи пречника 12,8 метара у облику Ордена Карађорђеве звијезде, на којој је стајао мермерни постамент са рељефима о краљевом учешћу у значајним историјским догађајима.

Једногласно

Одмах послије краљеве смрти, док је Сарајево још било у шестонедјељној дубокој короти, са фасадама застртим црним заставама и платнима, општина 29. августа доноси једногласну одлуку да се краљу Петру Великом Ослободиоцу подигне монументални споменик у центру града. Осим израза поштовања и захвалности почившем владару споменик је требало да има и интегративну улогу у новој заједници као симбол слободе, слоге и равноправности, свега онога за шта се тај либерални монарх за живота залагао. Идеја је одмах широко прихваћена, посебно од хуманих и патриотских друштава. Одбор за градњу на челу са Шћепаном Грђићем вриједно је радио на остварењу тог великог подухвата, са тежњом да то буде највећи споменик у земљи. Одабран је простор у срцу града испред српске Саборне цркве, која је не часећи часа, уз знатан прилог за ту намјену, поклонила и сво слободно земљиште које је ту имала у површини од 1,5 дунума.

Одбор је сматрао да такав споменик захтијева и највећи трг у Краљевини, под именом Трг ослобођења (како се до данас зове). Међутим, да би се добило планираних 8,5 дунума површине требало је откупити преостало земљиште и порушити  неке важне објекте, па и вакуфске, који су се ту налазили. То ће пролонгирати читав подухват кроз понављање експропријације, уговора, лицитација, рушења, измијештања итд. Одбор није форсирао рјешење, јер је политичко стање у земљи било врло ровито и стално се усложњавало.

Коначно је на конкурсу одабран рад Корчуланина Фране Кршинића који је, према уговору из септембра 1938., споменик завршио и монтирао почетком новембра 1940. (фотографија краља на коњу).

 

Слика

Фото: Глас Српске

Овај грандиозни споменик Краља Петра на коњу са жезлом у подигнутој десници био је висок 5,5 метара, а са постаментом цијелих 14 метара и за два метра надвисио споменике кнезу Михаилу и бану Јелачићу. На постаменту од масивних блокова сивог јабланичког гранита Кршинићев земљак, вајар Иван Лозица, исклесао је рељефе са мотивима из претходних ослободилачких ратова. Споменик је потом опкован даскама, да би по плану, након уређења трга био свечано откривен 6. септембра 1941, када ће краљев унук Петар Други постати пунољетан и ступити на престо. Али када је у априлу избио рат, власти НДХ су споменик хитно уклониле, да би Нијемци на истом мјесту подигли обелиск висок 25 метара, на чијем врху се налазио орао у полету, симбол њемачког Рајха.

Прије завршетка овог сарајевског, Бијељина је на Петровдан 1937. године добила свој монументалан споменик Петру Првом, висок седам метара са постољем. Краљ је представљен као јахач који мачем убија троглаву неман (Турска, Аустрија, Њемачка). Аутор овог дјела значајне умјетничке вриједности био је вајар Рудолф Валдец, који је потписао и врло успјешан споменик старом краљу у Петровграду, данашњем Зрењанину.

Слика

Фото: Глас Српске

Оба су наравно 1941. порушена, али су на срећу и два ријетка коњаничка споменика и обновљена, овај бијељински чак у ратном вихору, на Митровдан 1993. године, као дјело вајара Зорана Јездимировића.

Обновљен је такође и споменик краљу Петру (Мркоњићу) у његовом Мркоњић Граду и то чак два пута, након што је два пута и рушен, што је јединствен случај. Открио га је свечано сердар Јанко Вукотић 1924., да би га усташе порушиле 1941. Обновљен је 1984., међутим поново је порушен 1995. од потомака оних претходних рушилаца, да би коначно по други пут био обновљен већ сљедеће године.

На тлу БиХ краљу Петру су још подигнути споменици у Високом (1921), Фочи (1925), Травнику, Бугојну и Прозору (1925), Босанској Градишци (1926), Ливну и Доњем Вакуфу (1927), а све поменуте израдио је вајар Иван Екерт. Вајар Стаменко Ђурђевић потписује споменик у Добрљину (1924), а Приједорчанин Сретен Стојановић споменике у Невесињу (1928) и Босанској Крупи (1929). Једина вајарка у БиХ, Ива Деспић, урадила је споменике (бисте) у Мостару, Бањалуци, Сарајеву, Високом и Грачаници код Добоја. Изузев урбаних средина, споменици краљу Петру подизани су и у селима, као нпр. онај у селу Сјеверско код Рогатице 1925, а обновљен 1998. године. Поред тога тешко би било и побројати све спомен-домове, школе, болнице и разне друге установе и објекте који су понијели име краља Петра.

Дубровачка прича

Поред БиХ, у западним и сјеверним дијеловима Краљевине подигнути су многи споменици Петру Првом. Испред магистрата у Љубљани био је величанствен коњанички споменик (Л. Долинар, 1931), затим у Крању (В. Кос, 1926), па у Сушаку-Ријека (Ф. Кршинић, 1935), затим у Дарди, Загребу, Бјеловару, Сиску, Оточцу, Градишци и на десетинама других мјеста.

Посебно је занимљива дубровачка прича. Тамошње општинско вијеће је 1. децембра 1924. године на годишњицу уједињења открило споменик краљу Петру (фотографија рељефа), у виду великог мермерног рељефа на градским зидинама код врата од Пила, рад Ивана Мештровића.

Слика

Фото: Глас Српске

Приликом откривања споменика приређене су такве свечаности какве град није дуго упамтио, писала је тадашња штампа. Све је било искићено тробојкама, звониле су све дубровачке цркве, грмјеле су салве тврђавских топова, уз сирене бродовља. Богатом програму је присуствовало мноштво народа, на челу са државним и градским великодостојницима. Рељеф тежак три тоне су 1941. године пажљиво скинули италијански војници и тако га спасили од усташког вандализма.

Све до 1975. године налазио се у споредној просторији палате Банац, да би тамо био зазидан и замалтерисан гдје се и данас налази. Краљеви отац и син су имали грандиозне споменике и у Скопљу (А. Аугустинчић, 1937), а на простору Војводине импозантни споменици краљу Петру подигнути су у Петрограду – Зрењанину (Р. Валдец, 1928), Панчеву (П. Палавичини), Бечеју (М. Недељковић, 1924), Новом Бечеју (Ф. Кршинић, 1926) итд.

Међутим, почетком рата код дијела несрпског становништва у држави, охрабреног присуством окупатора, јавила се жестока шовинистичка хистерија која ће се ускоро претворити у крваву трагедију српског народа. У условима таквог друштвеног помрачења и моралног посрнућа, маске су пале и многи су, обузети мржњом, прво насрнули на симболе и споменике монархије.

Слика

Фото: Глас Српске

На територији централне Србије династички споменици били су широко заступљени и већина је преживјела рат, али не и ослобођење 1945. Тако се широм Југославије одвијало темељито брисање свега што је подсјећало на претходну државу, у историји познато као “затирање сјећања” (дамнатио мемориае). Наравно да су династички споменици били први на удару. Тешко је рећи ко је ту био ревноснији: окупатори и сепаратисти или ослободиоци комунисти.  Рачуна се да је од 1941. до 1946. са лица земље збрисано 216 таквих споменика, мећу којима оних посвећених краљу Петру близу стотину.

Иностранство

Петар Први је и у иностранству имао споменике, а један чак врло необичан. Наиме, Савезно вијеће циониста Краљевине СХС донијело је одлуку да се на земљишту Јеврејског народног фронта у Палестини, као знак великог поштовања према блажено почившем краљу, засади “Шума краља Петра Великог Ослободиоца”. Сарајевски Јевреји су се масовно укључили у акцију, сакупљајући прилоге под слоганом: “Ни достојнијег човјека, ни љепшег споменика”, истичући у локалној штампи да ће та шума вијековима причати будућим покољењима о љубави и поштовању југословенских Јевреја према великом оцу отаџбине, искреном јеврејском пријатељу.

По окончању акције засађена је шума од 10.000 садница, одмах уз “Балфурову шуму” и она и данас постоји.

Међутим, најмонументалнији споменик у иностранству краљевима Петру и Александру јесте онај у Паризу и једини он је преживио Други свјетски рат. Наиме, тек пола године од трагичног атентата у Марсеју, у цијелој Француској, укључујући и њене колоније, текло је прикупљање прилога за тај споменик. На дан 8. априла 1935. по градским трговима биле су изложене слике наших краљева уоквирене ловоровим вијенцима. Пролазници на париским улицама на реверима су носили српску тробојку, а штампа је похвално писала о почившим Карађорђевићима, као великим пријатељима Француске. Годину и по касније, на другу годишњицу Александрове погибије, 9. октобра 1936. у Паризу је, уз највише државне почасти, откривен прелијепи споменик нашим краљевима.

Слика

Фото: Глас Српске

Из Србије је дошла бројна делегација предвођена министром војним, генералом Марићем, док је са француске стране присуствовао сам врх државе, министри и генерали, на челу са предсједником Леброном и француским маршалом, а српским војводом, Франше де Переом. Пред спомеником је у беспријекорном поретку са заставама стајао одред наше краљеве гарде, а послије свечаних говора, праћених бурним овацијама великог броја Парижана, услиједио је дефиле елитних француских трупа. Споменик на чијем је прочељу између осталог писало “Омаж Париза и Француске својим великим пријатељима”, дјело је познатог вајара Максима Реала дел Сарта и архитекте Анрија Шајоа, а налази се на ободу Булоњске шуме, на скверу Александра Првог од Југославије уз Трг Мует. У истом арондисману на потезу од Јелисејских поља ка Ајфеловом торњу налази се Авенија краља Петра.

Аустроугарска

За разлику од вандалског рушења краљевских споменика од '41. до '46, пракса у Краљевини Југославији према насљеђу Аустроугарске била је потпуно другачија. На примјер, када је 6. марта 1919. демонтиран споменик Францу Фердинанду у Сарајеву, бронзана биста је послата његовој породици у дворац Конопиште, а натписна плоча је похрањена у музеј.

Свијећњак и кандило

Између два рата у Сарајеву се увријежио обичај поклоничких посјета Гробној цркви краљева на Опленцу, у организацији разних друштава, екскурзија, али и самих грађана. Обичај је био да се том приликом понесу нарочити вијенци или поклони тамошњој цркви. Тако је делегација сарајевске општине 1929. на гроб краља Петра положила сребрни вијенац уоквирен златом, са натписом: “Сарајево”, а радници сарајевске Ауто-команде су 1936. поклонили велики свијећњак и кандило, које су сами израдили.

Аутор: Драган Мијовић

Коментари 19
  • Generic placeholder image
    Feslija 18.08.2024. 21:37
    Treba podići spomenik Alija Izetbegović u centru lukavice
  • Generic placeholder image
    Rođak sa sela 18.08.2024. 18:55
    @Iguman
    Reci brate igumane pošteno. Srpskom narodu će biti bolje kad neko dođe na vlast ko nije zapadni igrač. A od drugog rata do danas su sve instalacije zapada. Svako dobro od Gospoda Boga.
  • Generic placeholder image
    Iguman 18.08.2024. 17:22
    Mislim da jednom za svagda treba skloniti famu o tome kako je tobož Aleksandar stvorio Jugoslaviju. Države na Balkanu su projektovale a i rasturale zapadne sile kao i nedavnih devedesetih. Jugoslaviju su projektovali Englezi i to je ozbiljna istoriografija odavno potvrdila. Regent i pašić su čak bili sumnjičavi tokom nekih razgovora sa francuzima 1917. Međutim u Parizu im rekoše čega se plašite ako će u državi biti preko 50% srba a na čelu srpski kralj. Posebna je glupost ds nas ustaše nebi klale da nije bilo te Jugoslavije. Pa oni od početka 19. Vijeka pričaju o hrvatskoj granici na Drini eno nemogu smirom ni od preostale šačice preostalih Srba tamo
  • Generic placeholder image
    Srboljub 18.08.2024. 11:56
    Oj ture, ti nemaš prava da učestvuješ u srpskim monarhističkim pitanjima jer si ture, i nemoj ni pokušavati.
  • Generic placeholder image
    Srboljub 18.08.2024. 11:51
    Vi, koji se zbog navodnog patriotizma zaslijepite pa mislite da je skrivanje činjenica zbog velikanstva dobro, tako nanosite više štete nego koristi.Naravno da su Karađorđevići imali i velikihmistorijskih uloga ali i veoma štetnih.Zapadnjaci jesu diktirali stvari ali oni i oni oko njih su ih rado provodili i često išli puno dalje.Nisu npr. natjerani da potpišu vatikanski ugovor koji je ovima davao skoro nadređeni položaj nad SPC, i kad se narod pobunio oni odustali.Moji preci su se borili za tu dinastiju do septembra 44. kada se oni odriču svojih ovlaštenja. Posljednju dinastiju ne mrzim jer je Srpska.O pogubnim stvarima za srpski narod za koje je lično odgovoran kralj Aleksandar, mogao bih pisati cijeli dan. Mislim da kralj Petar ne bi činio isto da je on vladao a ne njegov sin, ali on je njegov sin.Priklanjanje svakoj vlasti i velikanstvu se naročito pokazalo pogubnim za vrijeme zločinačke, komunističke torture.
  • Generic placeholder image
    Skijaš 18.08.2024. 11:01
    Buki, kad ti je "nacija" nastala 1993. logično je da ti pjesma Plavog Orkestra bude istorijski reper.
  • Generic placeholder image
    Buki 18.08.2024. 09:18
    Risto,pjesma Plavog orkestra-sjećaš li se draga kraljevića Petra,napustio je zemlju na nogama od vjetra...a u ratu prije toga njegov đed razgulio do Grčke...i šta bi fino mogao mislit o njima?
  • Generic placeholder image
    Iguman 18.08.2024. 09:18
    Bravo za Rista pogodak u centar. A ovom mladenu da kažem što je svašta naklepeto Karađorđevići su prihvatili Jugoslaviju kao nužnost i britanski projekat i jedinu mogućnost da svi Srbi budu pod jednim krovom a sva srpska inteligencija je decenijama podržavala tu ideju. I jednom za svagda da bude jasno balkanskim narodima su uvjek velike sile crtale granice kao i nedavno 90tih. Glupa priča da su nas ustaše klale zbog Jugoslavije je strašna zabluda i da je stvorena velika Srbija sa granicom na Uni još žešće bi udarili na nas jer oni ni danas ne odustaju od cilja s početka 19. Vijeka da postave granicu na Drini. Evo nemogu smirom ni od one šačice preostalih Srba u hrvatskoj valjda je i to zbog Petra i Aleksandra
  • Generic placeholder image
    Risto 18.08.2024. 08:49
    Prosto je nevjerovatno sa koliko negativne strasti se neki obrušavaju na velikane našeg naroda samo zato što su pobornici rivalske dinastije. Da sveti Sava siđe s neba za tri dana bi od njega napravili najveceg ološa. Negativni narativ o Karađorđevičima su stvorili ustaše i komunisti između dva rata u namjeri da im razore drževu ili preotmu vlast. A danas neke sveznajuce neznalice ponavljaju njihove riječi misleči da su bogzna kako veliki Srbi
  • Generic placeholder image
    Joža 18.08.2024. 07:19
    Oba kralja pobjegla iz zemlje
  • Generic placeholder image
    Srboljub 18.08.2024. 03:57
    Oj ture, opet ti je milo da se praviš hrvatskim cvijetom. Đabe, nećete latine prevariti, skupo će vam naplatiti komšićija i otimanje teritorije. Sve ste činili da se u zločinima pokažete kao najgori dio ustaša pa vam ostala navika da se jožate.
  • Generic placeholder image
    Srboljub 18.08.2024. 03:51
    Miloš Obrenović je bio najveći srpski vladar savremenog doba. Aleksandar je bio potvrđeni mason. Pašić je bio cincar. Sa njima je i Miloš imao najviše problema. U toku formiranja komunističke partizanske bande oni su se predstavljali kao Srbi i kao ključni, učestvovali u planu uništenja srpskog naroda, Koča Popović i dr. Vučić je istog soja i oni, zajedno sa udbaškim potomcima upravljaju svim u Srbiji. No, nije njihova zadnja...
  • Generic placeholder image
    Skijaš 17.08.2024. 20:55
    Joža, kamo sreće da te je ona bitanga tvoj otac izdrkao.
  • Generic placeholder image
    Joža 17.08.2024. 19:50
    Kamo sreće da se englezi i francuzi nisu umješali u spašavanje srpske vojske koja je pobjegla na Krf 1916 ...
  • Generic placeholder image
    Skijaš 17.08.2024. 19:32
    Kamo sreće da Karađorđevići nisu vladali.
  • Generic placeholder image
    1312 18.08.2023. 18:47
    upravo tako Mladene
  • Generic placeholder image
    Mladen 18.08.2023. 14:10
    Uh huh koji hvalospjev najvecem srpskom samounistitelju, kockaru dovedenom iz Ciriha koji nije imao cvonjka da zasjedne na presto blagocestivih Obrenovica koje su zvjerski pobili i uvede srpski narod u jugoslovenso- hrvatsku klanicu zvana Jugoslavija.
    Koji smo mi autosovinisti i zanesenjaci velicamo ga isto kao sto mnogi i danas zale za ustasom brozom.
    Koliko su zla nanjeli srpskom narodu u 20 vjeku izgleda nikada se necemo moci oporaviti a mi ih I danas velicamo - jos im ono udbasko kopile Draskovic dok je bio ministar dao godisnju apanazu od 5 miliona evra, a oni jos nose titulu : princ od jugoslavije- provjerite ako ne vjerujete.
    Obrenovici podigli I obnovili 230 crkvi, podigli Sabornu crkvu u BG, ( ovi samo jednu- na Oplencu ),oformili i naoruzali vojsku Srbije od svog novca, izgradili 12000 km zeljeznica , otvorili Bg univerzitet , industrijalizovali Srbiju- ove propalice dosli na vlast i sa bugarom Pasicem pljackali i unistavali sve sto su stigli.
  • Generic placeholder image
    Beba 17.08.2023. 19:47
    Respekt Draganu Mijovicu koji se potrudio da predstavi jednog velikana ,vladara koji je bio dostojanstven ,postovan .
    Zivela u Sarajevu dugo, dolazim i sad cesto ali nisam znala da i tu ima toliko spomenika podignutim Karadjordjevicima .
    Stranci cijene svoje velikane a mi stalno prekrajamo istoriju .
    Hvala na ovom tekstu .
    Treba stalno nesto uciti i cijeniti
  • Generic placeholder image
    Синиша 17.08.2023. 14:00
    Поставити Краља на Трг Србија.
Повезане вијести
Годишњица смрти “Чика Пере”, омиљеног српског владара: Круна стигла касно, слава живи вјечно Годишњица смрти “Чика Пере”, омиљеног српског владара: Круна стигла касно, слава живи вјечно
На данашњи дан умро Петар I Карађорђевић, српски краљ и херој На данашњи дан умро Петар I Карађорђевић, српски краљ и херој
Најчитаније
  • Манастир Веселиње и Гламочки новомученици (ВИДЕО)
    15h 45m
    0
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    8h 2m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    6h 26m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    5h 18m
    0
  • Магистрални путеви очишћени, далеководи без напона
    15h 58m
    0