У насељу Горњи Клакар у Броду, у кругу бивше фабрике грађевинског материјала "Грамат", данас је служен помен и одата почаст првој цивилној жртви рата у БиХ Војиславу Горановићу, кога је на радном мјесту у циглани убила артиљеријска граната испаљена са територије Хрватске 16. септембра 1991. године.
Предсједник Скупштине општинске Борачке организације Радослав Кокић рекао је да Брод има обавезу да се сјећа и поштује лик инжењера Војислава Горановића, Србина поријеклом из села Дубица у општини Оџак у којем је у Другом свјетском рату масовно поклано становништво.
- Као човјек високог образовања, моралних, организационих и људских вриједности, Војислав је радио у фабрици `Ђуро Ђаковић` у Славонском Броду као директор радне организације ливница. Проглашењем независне државе Хрватске бива протјеран и, само сплетом околности, спасава живу главу и долази у циглану, на мјесто техничког директора. Нажалост, погинуо је на радном мјесту - подсјетио је Кокић.
Он је подсјетио и да најава рата на подручју Босанског Брода и Посавине почиње ратним дешавањима у Хрватској 1991. године, те да су септембра 1991. са подручја Славонског Клакара артиљеријом гранатирана српска села на подручју општине Босански Брод.
- Због непосредне близине Славонског Брода српски народ у тадашњој општини Босански Брод осјетио је страхоте рата у ноћи између 15. и 16. септембра - рекао је Кокић и додао да је у јутарњим часовима 16. септембра 1991. године гранатирана циглана "Грамат" у Клакару и том приликом убијен на радном мјесту инжењер Војислав Горановић, који је и прва цивилна жртва рата у БиХ.
У знак сјећања, у кругу циглане постављена је спомен-плоча као трајно сјећање на 16. септембар и лик и дјело Војислава Горановића и симбол Војиног патриотског односа према отаџбини.
Помену су присуствовали чланови Војине породице, супруга, кћерка, браћа и братић, те представници Борачке организације, општине Брод, начелник општине са сарадницима, бивше радне колеге и чланови Борачке организације.
Породица Горановић данас је посјетила и Спомен-собу, као и Улицу Воје Горановића, исказавши захвалност што општина Брод његује сјећање на њиховог Воју.
Цвијеће су положили чланови породице Горановић, делегација Борачке организације и општине Брод.
Војислав Горановић радио је у предузећу "Ђуро Ђаковић" у Славонском Броду, све до доласка ХДЗ-а на власт у Хрватској, када је почело протјеривање Срба.
Двије улице у Броду добиле су назив у вези са догађајем из 1991. године - једна носи назив Воје Горановића, а друга 16. септембар.