Данас се обиљежава Међународни дан особа са инвалидитетом који Уједињене нације промовишу од 1992. године.
Циљ обиљежавања овог дана је промовисање разумијевања инвалидности и достојанству, правима и благостању особа са инвалидитетом, као и повећавање свијест о предностима који се могу добити из интеграције особа са инвалидитетом у свим аспектима политичког, социјалног, економског и културног живота.
Особе са инвалидитетом се свакодневно суочавају са дискриминацијом, стигматизацијом, сиромаштвом, социјалном искљученошћу и незапосленошћу, међутим, упркос свим баријерама и тешким животним ситуацијама они не одустају од борбе.
Главна скупштина Уједињених народа, у октобру 1992. године, на посебној, заједничкој сједници, одржаној ради обиљежавања завршетка Вијека особа с инвалидитетом (1983 – 1992), усвојила је резолуцију да 3. децембар сваке године буде Међународни дан особа с инвалидитетом.
Након доношења предметне резолуције, УН-ова Комисија за људска права, у својој резолуцији 1993/29, од 5. марта 1993. године, позвала је земље чланице да истичу обиљежавање 3. децембра с циљем прихватања пуних и једнаких људских права и учешћа особа с инвалидитетом у друштву.
Једна милијарда људи, или 15% свјетске популације, има неки облик инвалидитета. Преваленција је већа у земљама у развоју, гдје особе са инвалидитетом чешће имају нижи степен образовања, лошије здравствене исходе, нижи ниво запослености и веће стопе сиромаштва.