Danas se obilježava Međunarodni dan osoba sa invaliditetom koji Ujedinjene nacije promovišu od 1992. godine.
Cilj obilježavanja ovog dana je promovisanje razumijevanja invalidnosti i dostojanstvu, pravima i blagostanju osoba sa invaliditetom, kao i povećavanje svijest o prednostima koji se mogu dobiti iz integracije osoba sa invaliditetom u svim aspektima političkog, socijalnog, ekonomskog i kulturnog života.
Osobe sa invaliditetom se svakodnevno suočavaju sa diskriminacijom, stigmatizacijom, siromaštvom, socijalnom isključenošću i nezaposlenošću, međutim, uprkos svim barijerama i teškim životnim situacijama oni ne odustaju od borbe.
Glavna skupština Ujedinjenih naroda, u oktobru 1992. godine, na posebnoj, zajedničkoj sjednici, održanoj radi obilježavanja završetka Vijeka osoba s invaliditetom (1983 – 1992), usvojila je rezoluciju da 3. decembar svake godine bude Međunarodni dan osoba s invaliditetom.
Nakon donošenja predmetne rezolucije, UN-ova Komisija za ljudska prava, u svojoj rezoluciji 1993/29, od 5. marta 1993. godine, pozvala je zemlje članice da ističu obilježavanje 3. decembra s ciljem prihvatanja punih i jednakih ljudskih prava i učešća osoba s invaliditetom u društvu.
Jedna milijarda ljudi, ili 15% svjetske populacije, ima neki oblik invaliditeta. Prevalencija je veća u zemljama u razvoju, gdje osobe sa invaliditetom češće imaju niži stepen obrazovanja, lošije zdravstvene ishode, niži nivo zaposlenosti i veće stope siromaštva.