Обиљежена 31. годишњица страдања српских војника у НАТО бомбардовању Зловрха

30.08.2026. 21:46
0
ИЗВОР: katera.news

У Рогатици је обиљежена 31. годишњица страдања десет припадника Војске Републике Српске, који су погинули у ноћи између 29. и 30. августа 1995. године, током НАТО бомбардовања телекомуникационог торња на Зловрху.

Парастос за погинуле служен је у спомен-капели борцима страдалим у Одбрамбено-отаџбинском рату, а вијенце су положили чланови породица погинулих, замјеник начелника општине Десимир Деспотовић, предсједник Скупштине општине Синиша Јанковић и представници Општинске борачке организације.

Парастос је служен и упокојеном генералу Ратку Младићу и свим борцима Војске Републике Српске.

- Те ноћи изгубили смо десет наших бораца, а посљедњих година и наши суграђани умиру од карцинома, што је посљедица бомбардовања осиромашеним уранијумом - рекао је предсједник Општинске борачке организације Рогатица Мишо Соколовић.

Од 30. августа до 14. септембра 1995. године НАТО авијација извела је бројне ваздушне нападе на Републику Српску. У том периоду бачено је 1.026 бомби са осиромашеним уранијумом, због чега становништво бомбардованих подручја масовно обољева од канцера.

Један од првих НАТО циљева био је телекомуникациони торањ на Зловрху код Рогатице, гдје је погинуло десет припадника Војске Републике Српске.

Иако је у том тренутку торањ већ изгубио стратешки значај, јер се све више користила сателитска технологија, НАТО је извео напад у коме су страдали Љубомир и Драгомир Бакмаз, Зоран и Раденко Сорак, Велимир Ујић, Милош Јовичић, Дарко Мотика, Зоран Нерић, Андрија Обрадовић и Милан Станишић.

Породице погинулих, њихови саборци и суграђани и данас се питају зашто су српски борци морали да страдају пред сам крај рата.

Коментари 0
Повезане вијести
Фоча: Вечерас литургија и мирна шетња у част генерала Ратка Младића Фоча: Вечерас литургија и мирна шетња у част генерала Ратка Младића
У Источном Новом Сарајеву одата почаст Ратку Младићу У Источном Новом Сарајеву одата почаст Ратку Младићу
Служен помен генералу Младићу у Спомен-цркви Светог Великомученика Димитрија Служен помен генералу Младићу у Спомен-цркви Светог Великомученика Димитрија
Најчитаније
  • Како је официр Александар Студен оборио НАТО авион изнад Пала (ФОТО)
    13h 13m
    12
  • Годишњица почетка НАТО агресије на Српску
    14h 15m
    5
  • Годишњица бруталног усташког убиства 150 недужних и српског сликара Саве Шумановића
    11h 13m
    1
  • На данашњи дан рођен Небојша Глоговац
    12h 33m
    0
  • Тадија Сондермајер, пилот којем се дивила Европа: Обрисани херој српског неба
    4h 43m
    3