У Трнову је данас обиљежена 29. годишњица оснивања Ратне полиције Трново. Служен је парастос и положени вијенци за шест припадника овог одреда који су страдали у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату.
Двадесетпрвог априла 1992. године војници Зелених беретки убили су у Трнову три службеника МУП-а Републике БиХ, међу којима је био и један Србин.
Тај догађај био је повод за подјелу полиције на српску и муслиманску.
- Тог дана десио се немили догађај. Патрола полиције је зауставила теретно возило, које је било затворено. На захтјев полиције возач је подигао цераду камиона у којем је била наоружана војска Зелених беретки. У том тренутку услиједио је рафална паљба према полицајцима. Погинуо је Србин и два муслимана - каже начелник тадашње ратне полиције Трново Раде Ивановић.
У склопу обиљежавања годишњице оснивања Ратне полиције Трново, служен је парастос и положени вијенци на спомен-плочу испред зграде Полицијске станице у Трнову на којој су исписана имена шесторице погинулих полицајаца.
Значај ратне полиције је огроман, поручује припадник одреда Шпиро Голијанин који наводи да су муслимани у протеклом рату убили и свештеника Недељка Поповића, који је са војницима спасавао старије становништво.
- Наш свештеник је био у сталном контакту са нама. Једном приликом је отишао у сусједно село да спасу двоје стараца. Двојица припадника наше полиције отишло је са њим. Међутим, када су се враћали муслимани су им направили засједу, отели, одвели у Годињске баре, мучили и на крају убили свештеника Недељка. Сахранили смо га у порти цркве Светог великомученика Георгија у Трнову - каже Голијанин.
Код Централног споменика српским цивилима и војницима ове општине положени су вијенци и служен помен и за све страдале становнике Трнова.
По броју погинулих у односу на број становника Трново је друга општина у Републици Српској која је највише страдала у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату.