Више од 600 радника електродистрибутивних предузећа широм Републике Српске остаје без посла.
Пет електродистрибутивних предузећа у Републици Српској данас је почело смањивати број радника. То је мјера коју су раније најавили генерални директор Електропривреде РС-а Лука Петровић и в. д. директора Електрокрајине Драган Чавић.
Из Електропривреде РС за Klix су казали да се од данас радници пет електродистрибутивних предузећа могу пријавити за добровољни прекид радног односа уз стимулативне отпремнине у процесу оптимизације броја запослених. Отпремнине се крећу од 22.000 КМ до 50.800 КМ, а без посла ће остати најмање 600 радника.
– Вишак је око 600 радника и говоримо о добровољном одласку у првој фази. Након завршетка прве фазе слиједи друга, а разлика је да ће отпремнине бити ниже. Вриједи истаћи да постоје одређена увећања на инвалидитет и борачке категорије од 5 до 15 посто – рекли су нам из Електропривреде РС-а.
Истакли су да је Правилник јединствен за свих пет предузећа – Електро-Херцеговину, Електродистрибуцију Пале, Електро Добој, Електрокрајину и Електро-Бијељину.
Добровољни одласци радника су почела на подручју цијеле РС.
В.д. директора Електрокрајине Драган Чавић за Klix је казао да је у првој фази предвиђено смањење броја запослених за чак 290 радника.
– У складу са споразумом синдиката радника и управе Електрокрајине утврђен је правилник о стимулативним отпремнинама за вишак радника. По првом позиву за добровољни раскид радног односа уз стимулативну отпремнину која у просјеку износи око 40.000 КМ по раднику предвиђено је смањење броја запослених за око 290 радника односно 15% од укупног броја запослених – рекао је Чавић.
Управа електродистрибутивних предузећа у РС-у прошлог мјесеца су уз платне листе радницима доставиле и писмо у којем им је поручено да је боље да добровољно напусте предузеће и узму отпремнину него да касније буду технолошки вишак.
– По новом Закону о електричној енергији Електрокрајина се од 2021. године неће више бавити снабдијевањем електричном енергијом, а што ће утјецати на пад прихода предузећа – истиче се у писму које је прошлог мјесеца објавио Capital.
В.д. директора Електрокрајине Драган Чавић је рекао да ће онај ко не искористи прилику и не узме отпремнину, касније бити технолошки вишак и добит ће само шест просјечних плата. Да се иде у реструктурисање електродистрибутивних предузећа Електропривреде Републике Српске говорио је и генерални директор Лука Петровић, који се позвао на Реформску агенду БиХ и одлуке Владе РС из 2017. године. Директор Електропривреде РС-а је казао да је одабран консултант, Амбасада Велике Британије донирала је комплетна средства за спровођење процедуре и плаћање консултаната, а у све су укључени сви важни људи из ових предузећа.
Он је навео да је закључено да у дистрибутивним предузећима има вишка радника што је једна од најтежих мјера.
– Дистрибуције ће убудуће бити функционално организоване и то ће бити искључиво техничко предузеће – истакао је Петровић.
Дистрибуције ће убудуће живјети само од своје мрежарине јер ће бити искључиво функцијско и државно предузеће, а надокнаду за мрежарину ће регулисати Регулаторна агенција за енергетику.
Електропривреда РС- заједно са дистрибутивним предузећима осигурала је око 27 милиона КМ који ће бити исплаћени у два дијела – први одмах након потписивања споразумног раскида уговора, а други у року до 60 дана од потписивања тог споразума. Петровић је навео да ће наредних дана на огласним таблама у дистрибутивним предузећима бити објављене и нове систематизације радних мјеста.