Прошлог мјесеца Агенција за лијекове БиХ обавијестила је Министарство здравља Републике Српске о кориштењу техничких гасова у Болници Требиње.
Према писању портала Кликс, на ово су се оглушили у Министарству здравља Републике Српске, а министар Ален Шеранић рекао је да све здравствене установе у Републици Српској користе кисеоник исти као онај који се користи у свим клиникама широм Европе и свијета.
Шеранић је због афере "кисеоник" која потреса Републику Српску данас одржао састанак са директорима свих болница у Српској, гдје су разговарали о овом проблему и оптужбама појединих политичара да у болницама није кориштен медицински, него индустријски кисеоник.
Међутим, портал Кликс сазнаје да је Агенција за лијекове БиХ у августу текуће године добила пријаву Transparency International-a да се у болници у Требињу не користи медицински кисеоник, него непречишћени технички гас, који се употребљава у процесу лијечења пацијената на интезивној њези.
Након тога, Агенција за лијекове БиХ је упутила упите, те извршила инспекцијски надзор у фирми која производи и испоручује гас Болници Требиње, те дошла до закључка да то предузеће производи само технички гас, али и да није одговорна што тај гас неко користи у медицинске сврхе.
Према писању Кликса, фирма "Милојевић Гиље Гас" из Бијељине у поступку јавне набавке гасова, у складу са тендерском документацијом, је за потребе Болнице Требиње као "најповољнији понуђач" закључила уговор о "течном кисеонику чистоће 99,95 одсто кисеоника, боца од 40 литара, азот субоксид и угљен диоксид".
Фото: Кликс
- Сектор здравствене инспекције – Одјељење Требиње, обавијестило је Инспекторат Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ да су предметни гасови кориштени у медицинске сврхе, односно да се третирају као лијекови. Кисик се користи као кисеоничка подршка болесницима, а азот субоксид и угљен диоксид за послове дезинфекције операционе сале и послове анестезије - наведено је у допису, преноси портал Кликс.
Влада Републике Српске је након сједнице још више збунила јавност тиме што је издала наредбу ресорном министарству да у сарадњи са Републичком управом за инспекцијске послове и УКЦ Републике Српске у року од 48 сати обезбиједи услугу лабораторије овлаштене за испитивање контроле квалитета кисеоника, у сврху прибављања независне потврде квалитета медицинског кисеоника који се користи у УКЦ Републике Српске.
Нејасно је због чега би се ангажовала лабораторија за испитивање контроле квалитета кисеоника, када је за то надлежна Агенција за лијекове и медицинска средства БиХ, која је једина надлежна у БиХ за овакве послове.
Подсјећамо, градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић покренуо је тужбе против директора УКЦ Републике Српске и директора предузећа "ТГТ Техногас" из Лакташа, бившег министра Станислава Чађа, те данас и против премијера Српске Радована Вишковића и министра здравља Алена Шеранића.
Станивуковић тврди да фирма "ТГТ Техногас" снабдијева УКЦ Републике Српске индустријским кисеоником, те да иста фирма није регистрована као добављач нити произвођач лијекова, односно кисеоника у овом случају.
Као што смо раније писали, а према сазнањима портала Спин инфо, Болницу "Србија" у Источном Сарајеву кисеоником снабдијева спорна фирма "ТГТ Техногас", чији директор је бивши министар унутрашњих послова Републике Српске Станислав Чађо.
Поставља се питање ко снабдијева болнице у Добоју, Зворнику, Фочи и другим градовима, ако су у жижу јавности већ доспјеле спорне набавке у Требињу и Бањалуци.