Prošlog mjeseca Agencija za lijekove BiH obavijestila je Ministarstvo zdravlja Republike Srpske o korištenju tehničkih gasova u Bolnici Trebinje.
Prema pisanju portala Kliks, na ovo su se oglušili u Ministarstvu zdravlja Republike Srpske, a ministar Alen Šeranić rekao je da sve zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj koriste kiseonik isti kao onaj koji se koristi u svim klinikama širom Evrope i svijeta.
Šeranić je zbog afere "kiseonik" koja potresa Republiku Srpsku danas održao sastanak sa direktorima svih bolnica u Srpskoj, gdje su razgovarali o ovom problemu i optužbama pojedinih političara da u bolnicama nije korišten medicinski, nego industrijski kiseonik.
Međutim, portal Kliks saznaje da je Agencija za lijekove BiH u avgustu tekuće godine dobila prijavu Transparency International-a da se u bolnici u Trebinju ne koristi medicinski kiseonik, nego neprečišćeni tehnički gas, koji se upotrebljava u procesu liječenja pacijenata na intezivnoj njezi.
Nakon toga, Agencija za lijekove BiH je uputila upite, te izvršila inspekcijski nadzor u firmi koja proizvodi i isporučuje gas Bolnici Trebinje, te došla do zaključka da to preduzeće proizvodi samo tehnički gas, ali i da nije odgovorna što taj gas neko koristi u medicinske svrhe.
Prema pisanju Kliksa, firma "Milojević Gilje Gas" iz Bijeljine u postupku javne nabavke gasova, u skladu sa tenderskom dokumentacijom, je za potrebe Bolnice Trebinje kao "najpovoljniji ponuđač" zaključila ugovor o "tečnom kiseoniku čistoće 99,95 odsto kiseonika, boca od 40 litara, azot suboksid i ugljen dioksid".
Foto: Kliks
- Sektor zdravstvene inspekcije – Odjeljenje Trebinje, obavijestilo je Inspektorat Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH da su predmetni gasovi korišteni u medicinske svrhe, odnosno da se tretiraju kao lijekovi. Kisik se koristi kao kiseonička podrška bolesnicima, a azot suboksid i ugljen dioksid za poslove dezinfekcije operacione sale i poslove anestezije - navedeno je u dopisu, prenosi portal Kliks.
Vlada Republike Srpske je nakon sjednice još više zbunila javnost time što je izdala naredbu resornom ministarstvu da u saradnji sa Republičkom upravom za inspekcijske poslove i UKC Republike Srpske u roku od 48 sati obezbijedi uslugu laboratorije ovlaštene za ispitivanje kontrole kvaliteta kiseonika, u svrhu pribavljanja nezavisne potvrde kvaliteta medicinskog kiseonika koji se koristi u UKC Republike Srpske.
Nejasno je zbog čega bi se angažovala laboratorija za ispitivanje kontrole kvaliteta kiseonika, kada je za to nadležna Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH, koja je jedina nadležna u BiH za ovakve poslove.
Podsjećamo, gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković pokrenuo je tužbe protiv direktora UKC Republike Srpske i direktora preduzeća "TGT Tehnogas" iz Laktaša, bivšeg ministra Stanislava Čađa, te danas i protiv premijera Srpske Radovana Viškovića i ministra zdravlja Alena Šeranića.
Stanivuković tvrdi da firma "TGT Tehnogas" snabdijeva UKC Republike Srpske industrijskim kiseonikom, te da ista firma nije registrovana kao dobavljač niti proizvođač lijekova, odnosno kiseonika u ovom slučaju.
Kao što smo ranije pisali, a prema saznanjima portala Spin info, Bolnicu "Srbija" u Istočnom Sarajevu kiseonikom snabdijeva sporna firma "TGT Tehnogas", čiji direktor je bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Stanislav Čađo.
Postavlja se pitanje ko snabdijeva bolnice u Doboju, Zvorniku, Foči i drugim gradovima, ako su u žižu javnosti već dospjele sporne nabavke u Trebinju i Banjaluci.