Преминуо политичар Милутин Мркоњић

27.11.2021. 21:33
0
ИЗВОР: РТС

У Београду је у 80. години преминуо Милутин Мркоњић, некадашњи министар за инфраструктуру и саобраћај, почасни предсједник СПС-а и посланик те странке у Скупштини Србије.

Милутин Мркоњић је рођен је 23. маја 1942. године у Београду. Дипломирао је на Грађевинском факултету у Београду на катедри за путеве, аеродроме и жељезнице.

Више од 45 година је радио на реализацији најзначајних пројеката из области саобраћајне инфраструктуре у многим земљама свијета, Југославији и Србији: пруге Београд-Бар, путних коридора 10 и 11, мостова "Бешка" и "Жежељ".

Први је директор "Саобраћајног института ЦИП". Послије НАТО бомбардовања СР Југославије руководио је Дирекцијом за обнову земље.

Био је члан Централног комитета СКЈ. Почасни је предсједник СПС-а, био је један од оснивача те странке, потпредсједник и члан Предсједништва.

Од 2000. године био је посланик Вијећа република у Савезној скупштини СРЈ, а затим и државне заједнице Србија и Црна Гора.

Од 2006. године био је народни посланик у Народној скупштини Републике Србије и потпредсједник Скупштине.

Од 2008. до 2012. године био је министар за инфраструктуру у Влади Републике Србије, а од јула 2012. до августа 2013. министар саобраћаја.

Од априла 2014. био је посланик у Скупштине Србије.

Добитник је многих државних, друштвених и професионалних признања - Ордена заслуга за Савезну Републику Југославију првог степена, Медаље рада, Ордена рада са сребрним вијенцем, Ордена рада са златним вијенцем.

Коментари 0
Повезане вијести
Лажни љекари оштетили више људи за 25.000 евра Лажни љекари оштетили више људи за 25.000 евра
НАТО авиони на Свјетски дан медија, прије 27 година, срушили зграду ТВ Нови Сад НАТО авиони на Свјетски дан медија, прије 27 година, срушили зграду ТВ Нови Сад
Три године од масовног убиства у Основној школи "Владислав Рибникар" Три године од масовног убиства у Основној школи "Владислав Рибникар"
Најчитаније
  • Времеплов - У великом пожару на Башчаршији изгорјело 1.600 српских дућана
    10h 22m
    4
  • Жељко Пржуљ – Владика (одломак)
    9h 14m
    0
  • Мотоциклиста са Пала тешко повријеђен у саобраћајној незгоди
    19h 1m
    0
  • Емануел Жофре има најбоље шансе да буде наредни високи представник у БиХ
    16h 22m
    0
  • Одржан Сајам Црвеног крста у Источном Новом Сарајеву (ФОТО)
    15h 33m
    0