Рафинерија нафте не ради двије године, а остварује највећу добит

24.06.2021. 19:05
0
ИЗВОР: srpskainfo.com

Приватне фирме убиру профит, док су јавне компаније највећи губиташи и запошљавају највећи број радника, кратак је опис прошлогодишњег пословања фирми у Српској.

Тај однос је већ годинама такав, а међу првих 10 по наведеним параметрима су мање-више исте фирме.

Ове године је највеће изненађење дефинитивно фирма која је приказала највећу добит, а то је Рафинерија нафте а.д. Брод, која је приказала да је у 2020. години зарадила 71,7 милиона КМ.

Ријеч је о компанији која од октобра 2018. године не прерађује нафту након хаварије. При томе, 2019. године су приказали нето губитак од око 117 милиона марака.

Тајна

Питали смо надлежне у Рафинерији нафте Брод за тајну успјеха, али одговоре нисмо добили. Иначе, независна ревизија се уздржала од давања мишљења за прошлогодишње пословање Рафинерије нафте.

– Нисмо били у стању да прибавимо довољно адекватних ревизијских доказа да обезбиједе основу за мишљење ревизора о овим финансијским извјештајима – наводи се у извјештају ревизорске куће „Дилојт“ за Рафинерију нафте, која је прошле године приказала да има око 640 запослених.

На другом мјесту по добити је повезано правно лице с Рафинеријом нафте – Оптима група са 65,3 милиона КМ.

Међу првих 10 највећих по добити налазе се двије јавне компаније, а то су „Путеви РС“ и „Аутопутеви РС“ са 30,4 и 25,4 милиона КМ. Подсјећамо да ове двије фирме имају сигурне изворе прихода од акциза и путарина, док се путевима, регионалним и магистралним, не можемо похвалити.

Вишемилионску зараду приказала је и једна кладионица из Источног Сарајева. То уопште не изненађује, јер су кладионице увијек у врху по промету, али и профиту.

Слика

Фото: Српскаинфо

Губиташи

Док је приватна компанија из Станара која се бави производњом електричне енергије међу највећим по профиту у РС, дотле су оне из система ЕРС међу највећим губиташима. Тако “ХЕ на Дрини“ има губитак 11,9 милиона КМ. Највећи губиташ дефинитивно је „Електрокрајина Бањалука“, која је приказала прошле године губитак од 15,8 милиона КМ, а други највећи губиташ су ЖРС, са 12 милиона марака.

Такође, на списку 10 највећих губиташа је и „Електропренос БиХ“ Бањалука, јавна фирма која је пожељна као послодавац због изнадпросјечних примања. Њени оснивачи су ентитети, а прошле године је приказала губитак од 10,1 милион марака. У овој фирми тврде да негативан резултат нема везе с њиховим радом, већ искључиво с висином тарифа, које им одређује регулатор.

– Рад компаније регулише ДЕРК, те директно утиче и на наше пословање. Тренутно је на снази тарифа из 2017, која не осигурава потребан приход, те утиче на овакав пословни резултат. Прије двије године смо покренули нови тарифни поступак, који још није окончан, те смо били принуђени поново почетком ове године упутити нови захтјев за покретање тарифног поступка. Тарифом је неопходно осигурати потребан приход за ефикасно, сигурно и поуздано пословање компаније, односно омогућити покриће свих разумно насталих трошкова и расхода у пословању – кажу у „Електропреносу БиХ“.

Запосленост

Када је у питању запосленост, на листи 10 највећих налазе се само двије приватне компаније – “Тропик малопродаја” Бањалука и “Спортек” Котор Варош. Осталих осам су јавна предузећа и УКЦ РС, а највећи послодавац већ годинама је ЈП “Шуме РС”, које на платном списку имају 4.934 особе.

Директор Привредне коморе РС, Перо Ћорић, за Српскаинфо каже да је ова асоцијација анализирала пословање привреде прошле године, подсјећајујћи да је најуспешнијима додијелила признања.

– У обзир смо узимали 20 и нешто параметара за велика, средња и мала предузећа, а додијелили смо и специјална признања за она предузећа која су имала значајна улагања и запошљавања прошле године. Имали смо и таквих примјера где су људи запошљавали и више од 100, 200 радника и градили објекте који су коштали по неколико милиона. Имали су храбрости, одважности, па и пара да то ураде – истиче Ћорић.

Наводи да је најтеже било изабрати у категорији малих предузећа, јер су они најгоре прошли у години пандемије.

Коментари 0
Повезане вијести
Власт Српске уништила нафтне терминале, па сада папрено плаћа гориво Власт Српске уништила нафтне терминале, па сада папрено плаћа гориво
Руси крше права радника у Рафинерији уља Модрича и масовно их отпуштају Руси крше права радника у Рафинерији уља Модрича и масовно их отпуштају
Узалуд жалбе, тендере добијају фирме за које су и намјештени Узалуд жалбе, тендере добијају фирме за које су и намјештени
Најчитаније
  • Милан треба нашу помоћ – позови 17047
    15h 29m
    0
  • "Ђурђевдан" први пут запјеван у возу смрти
    4h 42m
    0
  • Годишњица одбијања Венс-Овеновог плана
    4h 36m
    0
  • У уторак испраћај проте Воја Чаркића
    4h 13m
    1
  • Побједник туцијаде у Палама Филип Илић
    19h 33m
    0