Поскупљење хљеба и пекарских производа у Српској и ФБиХ извјесно је наредних седмица, а измјене цјеновника према тврдњама домаћих пекара су нужно прилагођавање изазвано скоком цијена енергената, репроматеријала, а понајвише плата, које у овој индустрији константно расту усљед одлива радника.
Притиснути ланчаним растом трошкова производње пекари у оба ентитета увелико праве калкулације да би обезбиједили одрживост пословања. Иако су свјесни негативних реакција грађана, тврде да су одлуке о поскупљењу неминовне и практично већ донесене.
Предсједник Удружења млинара и пекара регије Бијељина Раденко Пелемиш за "Глас" каже да још не знају у којем проценту ће хљеб у Семберији поскупјети, али да сви треба да очекују да ће до тога доћи.
- С вишим цијенама нећемо ићи прије 20. јануара, с тим да је 1. фебруар најреалнији датум. Прво морамо видјети како ће се раст цијена струје и радничких зарада одразити на цијене наших репроматеријала и онда ћемо сходно томе израдити калкулацију. Трудићемо се да поскупљење хљеба буде минимално, тек онолико колико је нужно, јер је у свим сегментима друштва дошло до цјеновних скокова па не желимо непотребно оптерећивати суграђане - рекао је Пелемиш и истакао да најјефтинији хљеб у Бијељини кошта 1,70 КМ.
Пелемиш тврди да су цијене брашна почетком године подигнуте за неколико фенинга те да су осцилације при набавци основне пекарске сировине изразито честе због пшенице и берзанских кретања, али да у овом тренутку те промјене не утичу значајно на цијену пекарских производа.
- Оно што највише утиче на цијену наших производа су плате запослених те високи порези и доприноси који оптерећују домаћу привреду. Сви се боре са великим одливом радника, тај проблем не заобилази ни пекарску индустрију и да бисмо задржали кадар морамо константо повећавати плате. То је све озбиљнији проблем - рекао је Пелемиш.
И из сарајевске компаније "Клас" потврдили су да ће доћи до раста цијена хљеба и других производа те ће грађани, умјесто досадашњих 1,7 КМ, за хљеб морати издвојити двије КМ. Разлози за то су, навели су у поменутој компанији, директно повезани с континуираним растом цијена сировина, енергије, горива и других оперативних трошкова.
Бањалучка компанија "Крајина клас" у оквиру које послује ланац пекара "Мања" неће подизати цијене својих производа на самом почетку ове године, а на корекције ће се одлучити у наредним мјесецима уколико то буде налагала економска ситуација на тржишту.
- За сада имамо минималан раст трошкова брашна и електричне енергије, мораћемо минимално кориговати и плате, тако да када све то искалкулишемо видјећемо гдје смо. Будно пратимо ситуацију, сваки мјесец израђујемо завршне рачуне и када раст трошкова угрози пословање посегнућемо за корекцијом цијена. У овом тренутку то није случај - рекао је за "Глас" власник компаније "Крајина клас" Саша Тривић.
Он је истакао је да производња у његовом предузећу у значајној мјери аутоматизована и не зависи толико од раста плата и радне снаге као код других фирми у пекарској индустрији.
- Учешће плата у цијени производа тренутно је око 33 до 35 одсто, с тим да је код нас тај проценат нешто нижи у односу на друге колеге, управо због тога што је производња више аутоматизована - појаснио је Тривић.
Потрошачи
Предсједник Удружења за заштиту потрошача "Звоно" из Бијељине Јован Василић каже за "Глас" да га не изненађује вијест о корекцијама цијена, јер се домаћи привредници, како тврди, понашају по устаљеној матрици.
- Увијек иста прича. Чим дође до поскупљења енергената, сировина, већих плата пекари аутоматски пумпају цијене, а када год је ситуација била обрнута, до појефтињења није дошло. Дуже вријеме смо имали ниске цијене брашна, али хљеб ни фенинг није појефтинио. То је оно што потрошачима смета и ствара незадовољство, али нажалост ништа не можемо урадити, руке су нам везане јер је тржиште слободно - прича Василић.