Професор на Филозофском факултету Универзитета у Источном Сарајеву Биљана Самарџић изјавила је да, улажући у српски језик и књижевност, као и у ћирилицу, Срби улажу у своју националну безбједност на овим просторима.
Самарџићева је оцијенила изузетно добрим потезом најаву предсједника Србије Александра Вучића да би у парламентима Србије и Републике Српске требало подржати закон о заштити и очувању српског језика и ћириличког писма, и то у готово истовјетном тексту.
- Лингвисти су предложили како заштитити језик и писмо, а политика је стала иза тога. Српски језик је наш идентитетски језик и морамо бити свјесни да, бранећи га, у ствари бранимо и наш идентитет - навела је Самарџићева.
Према њеним ријечима, политика никада не може бити изнад лингвистике, али ни лингвистика не може без политике.
- Никада се нисмо запитали зашто народи много већи од нас и народи којима се дивимо и који држе до националног имају много већи број часова матерњег језика у наставном плану и програму. На примјер, Французи имају девет часова на седмичном нивоу, Руси исто, а ми максимално четири часа - истакла је Самарџићева.
Она је навела као примјер да се у Русији чува руски језик повећаним бројем часова, те да има натпредметни статус.
- Код нас никада нисам видјела да Рајфајзен банка пише на ћирилици, а у Москви јесам - рекла је Самарџићева.
Она је указала да би требало радити на повећању броја часова како би били заштићени српски језик и књижевност.
- Не каже се џаба да је улагање у матерњи језик и књижевност улагање у националну безбједност. Тако и ми морамо бити свјесни, ако улажемо у српски језик и књижевност и у нашу ћирилицу, да улажемо, у ствари, у нас и у нашу националну безбједност на овим просторима - поручила је Самарџићева.
Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је недавно, након сусрета са предсједником Србије Александром Вучићем у Бањалуци, да је договорено да се ради на закону о заштити ћирилице и српског језика како би се дао допринос српском језику и писму.
Он је најавио да ће наредних мјесеци бити разговарано о заједничком националном и идентитетском пројекту заштите ћирилице, да се допринесе значају српског језика и писма.
Вучић је рекао да ће Србија и Српска договорити закон о заштити српског језика и ћириличког писма и да вјерује да ће то подржати све странке у оба парламента, који ће тај закон усвојити у истовјетном тексту.