Скупља струја и мања производња подижу цијену пелета

17.04.2025. 09:32
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Због недовољне производње, али и због већих цијена сировина и електричне енергије, цијена пелета у посљедњих неколико дана у Српској је у порасту, истичу наши саговорници и додају да се и у наредним мјесецима очекује тенденција раста цијене овог енергента.

Јанко Петровић, потпредсједник Уније удружења послодаваца Републике Српске, који је уједно и власник компаније "Петропројект" из Братунца, рекао је за "Независне новине" да је цијена пелета у порасту.

- У протеклој години цијена пелета код нас је била од 320 до 340 КМ + ПДВ, а у задњих 15 дана пелет продајемо за 360 КМ + ПДВ - каже Петровић.

Истиче да цијена пелета у наредном периоду има тенденцију раста јер нема довољно производње.

- Поскупјела је сировина 20 одсто, цијена струје је већа за 15 одсто, радна снага је скупља између 10 и 20 одсто, па све је то утицало на повећање цијене пелета - каже Петровић.

Истиче да ове године цијена пелета је висока јер се десила продужена зима.

- Празна су складишта и код нас, али и тржишта у Европи, тако да је велика потражња и онда то аутоматски утиче на цијене - истиче Петровић.

Каже да је дозвољено да домаћи произвођачи извозе у Србију, гдје је годину дана било забрањено да се извози.

- Сада је отворена граница и може се несметано извозити, а цијена пелета у Србији је од 250 до 280 евра по тони - каже Петровић и истиче да они немају залиха.

Дарко Партало, директор компаније "Дрвопродеx" Бањалука, рекао је да је због хладне зиме потрошња пелета била већа него годину дана раније.

- Са друге стране, због цијене огрева, ове године је била и производња пелета мања - рекао је Партало и истакао да већ годинама у априлу имају попуст од 20 марака.

- Цијена пелета са превозом и ПДВ-ом од 1.050 кг је 440 КМ - рекао је Партало и додао да од маја очекују да буде виша за око 20 марака по тони.

Да на цијену овог енергента утиче повећана потрошња, каже и Игор Андрић, секретар Удружења шумарства и дрвопрераде у Привредној комори Републике Српске, који истиче да је у посљедњих пар година ова зима била једна од "озбиљнијих" и хладна.

 - Повећани су трошкови производње у смислу повећања цијене електричне енергије, цијене рада, па самим тим произвођачи су принуђени да подигну цијену - рекао је Андрић.

Додао је да све што будемо у овој години ближи гријној сезони, може се очекивати да цијена пелета буде већа.

Горан Ивановић, представник произвођача пелета у БиХ, истиче да цијене пелета зависе од класе квалитета пелета.

- Класа А2 се може наћи испод 400 марка, док А1 класа достиже цијену за тону и до 450 марака - рекао је Ивановић.

Како је рекао, цијене пелета зависе од раста трошкова сировина, као и цијене електричне енергије, која је од ове године у порасту.

- Ова зима, која је била прилично хладна, много је помогла пелетарима, који дуго времена из више разлога нису могли да растерете своје лагере. Такође, становништво БиХ ове зиме је увидјело да нема пуно вајде од инвертера и радијатора, тако да се почело будити и домаће тржиште - рекао је Ивановић и додао да сада проблем ствара то што су скочиле цијене дрвних сортимената, али и струје.

- Дошло је до раста цијена пелета управо због свега овога, али није то превише драстично - закључио је Ивановић.

Коментари 0
Повезане вијести
Храм Свете Тројице у Гацку: Под ће бити право ремек-дјело Храм Свете Тројице у Гацку: Под ће бити право ремек-дјело
У Српској рођено 19 беба У Српској рођено 19 беба
Српска иде на берзу по нових 50 милиона КМ Српска иде на берзу по нових 50 милиона КМ
Најчитаније
  • Распоред богослужења за васкршње празнике у Источном Сарајеву и Сарајеву
    22h 54m
    1
  • Сјећање на Ицу - дјевојчицу лављег срца
    23h 57m
    0
  • Јереј Видак Вујадиновић - Дјечак
    22h 59m
    0
  • Знате ли ко је Маринос Рицудис?
    21h 23m
    1
  • Сокочанка Снежана Радовић стоматолошку столицу замијенила штафелајем
    18h 51m
    4