Добар сан је кључан за ментално здравље. Студија у Лондону показала је да редовно спавање мање од пет сати ноћу може повећати ризик од депресије.
Стручњаци су мислили да је лош сан симптом лошег менталног здравља, али кажу да је и супротно.
– Утврдили смо да кратак сан вјероватно претходи симптомима депресије, а не обрнуто - рекла је др Одеса Хамилтон.
Сматра се да ће трећина Британаца током живота имати проблема са спавањем, док ће сваки четврти имати проблеме са менталним здрављем попут депресије.
Истраживачи УЦЛ-а користили су генетске и здравствене податке од 7.146 људи у Енглеској и прецизирали генетске варијанте које показују да ли су учесници били склони депресији или кратком сну.
Људи који су мање дријемали због својих гена имали су већу вјероватноћу да ће се осјећати лоше или усамљено у наредних четири до 12 година.
Међутим, људи с већим ризиком од депресије нису вјеројатније спавали мање. Учесници који због својих гена нису имали склоност ка спавању и даље су имали више него двоструко веће шансе да добију депресију ако су често спавали пет сати или мање сваке ноћи.
У међувремену, они са депресијом имали су за трећину већу вјероватноћу да ће мало спавати.
Студија је такође открила везу између предугог спавања и осјећаја плавог.
Људи који спавају дуже од девет сати имали су 1.5 пута већу вјероватноћу да ће имати депресију од оних који спавају седам сати.
Учесници студије – који су имали просјечну старост од 65 година – спавали су око седам сати ноћу. НХС препоручује да имате између седам и девет.
Отприлике 10 одсто их је одлагало мање од пет сати сваке ноћи на почетку истраживања, док се на крају попело на 15 одсто.
Број оних који пате од депресије порастао је са 8.75 на 11.5 одсто.
– Лош сан и депресија расту с годинама, а са старењем становништва широм свијета расте потреба да се боље разумије веза између депресије и недостатка сна – рекао је професор Андреј Степто.
Ранија истраживања су показала да се трајање сна и депресија дјелимично преносе с једне генерације на другу.
Претпоставља се да је депресија око 35 одсто наслијеђена, док гени чине 40 одсто варијанте у трајању сна, пише „Klix“.