Сребреница: Александар Спасојевић из Рудог први допливао до Часног крста

19.01.2026. 16:01
0
ИЗВОР: srna.rs

Александар Спасојевић из Рудог побједник је данашњег богојављенског пливања за Часни крст у акумулационом језеру Перућац на Дрини, недалеко од манастира Карно у сребреничкој општини.

Спасојевић је рекао да је инспектор криминалистичке полицје Републике Српске у Вишеграду и да је два пута побјеђивао у пливању за Часни крст у том граду.

- Ове године одазвао сам се на позив оца Луке пливао овдје на Перућачком језеру и ако буде здравља и Господ ме поживи, пливаћу и наредних година - истакао је Спасојевић, који је носилац црног појаса други дан у каратеу и отац троје дјеце.

Он је додао да је данас била најхладнија вода од када учествује у пливању за Часни крст, али да су Божијом вољом сви учесници испливали здрави.

По хладном времену у леденој језерској води пливало је више од 40 учесника из разних крајева Републике Српске и Србије, што је рекордан број од почетка организовања ове манифестације прије 13 година.

Међу пливачима био је начелник општине Сребреница Милош Вучић који је дао подршку организовању и одржавању ове традиционалне богојављенске православне манифестације.

Као и увијек, пливало се на дионици дугој 33 метра, што симболизује године земаљског живота Исуса Христа.

Сви учесници богојављенског такмичења добили су захвалнице у знак сјећања на учешће у пливању за Часни крст.

Организатор богојављенског пливања је Манастир Покрова Пресвете Богородице у Карну.

Након Свете литургије, учесници су сишли у Клотјевац, на обалу Перућачког језера, гдје игуман манастира Карно Лука, освештао воду.

Потом је одржано пливање за Часни крст у присуству неколико стотина вјерника и пјевање српских патриотских пјесама.

Побједницима су додијељени крстови и скромне награде.

Коментари 0
Повезане вијести
Сјећање на смрт шестогодишње Биљане Николић - рана која не зараста Сјећање на смрт шестогодишње Биљане Николић - рана која не зараста
Убиство судије Илића Убиство судије Илића
За злочине над Србима у Подрињу нема пресуда За злочине над Србима у Подрињу нема пресуда
Најчитаније
  • Станишић одговорио Божовићу
    15h 1m
    6
  • Тачно 115 ријечи које су промијениле ток историје (ФОТО)
    17h 14m
    13
  • На данашњи дан се српска застава вијорила на Бијелој кући
    13h 7m
    3
  • Лукавац-93 - Сa гaрдистима на Игману
    22h 20m
    2
  • Трифковић: Електродистрибуција није фарма за подјелу кока носиља
    14h 48m
    4