Штедња предузећа све тања

08.09.2020. 10:11
0
ИЗВОР: Глас Српске

Депозити приватних предузећа и друштава у РС пали су за 120 милиона марака или 13 одсто у првом кварталу ове године у односу на крај 2019, а привредници истичу да је главни разлог за то епидемија вируса корона због које су морали повлачити новац из банака како би одржали пословање и измирили пристигле обавезе.

У документу “Макроекономски показатељи РС” наведено је да су укупни депозити на крају марта ове године износили 6,204 милијарде марака те да су за три одсто мањи у односу на крај 2019. године.

- У секторској структури депозита и даље су најзначајнији депозити грађана са учешћем од 58,5 одсто у укупним депозитима. Укупна штедња грађана, укључујући и текуће рачуне, на крају марта износила је 3.448 милијарди марака и има стопу пада од 1,4 одсто у односу на крај 2019. године - наведено је у документу који је објавило Министарство финансија РС.

Док депозити приватних предузећа и грађана падају, с друге стране, раст је забиљежен код депозита јавних и државних предузећа и то у износу од 47,8 милиона марака или по стопи од 17 одсто.

Предсједник Уније удружења послодаваца РС Саша Тривић истиче да су привредници у Српској већ почетком године доведени у проблеме због пандемије вируса корона те да их је управо та ситуација приморала да подижу уштеђевину из банака.

- То је био једини начин да исплате рачуне који стижу на наплату, али и измире обавезе према радницима. Због тога је и очекиван већи пад депозита код приватника. Управо из то­г разлога ми смо стално инсистирали на томе да се обезбиједи новац за додатну ликвидност предузећа како преко Гарантног фонда РС, тако и путем увођења мораторијума, али и пласирањем нових кредита - навео је Тривић који очекује да депозити предузећа падају и у другом кварталу ове године, али мањим интензитетом него на почетку године.

Исти став дијеле и економисти који наводе да су новац који су предузећа чувала у банкама почели да повлаче још почетком године.

- Пословна активност није ишла узлазном, већ силазном путањом, због чега су депозити коришћени за покривање обавеза - рекао је члан Удружења економиста РС SWOT Александар Љубоја.

Када је ријеч о депозитима грађана, Љубоја наводи да ће они који буду могли да сачувају штедњу то и урадити.

- Психолошки моменат и страх натјераће људе да мање троше. Они који немају новца биће принуђени да подижу кредите. У свему овоме профитираће банке захваљујући ненамјенским кредитима - навео је Љубоја те додао да такву ситуацију можемо да очекујемо све док не дође до повећања привредне активности и опоравка дјелатности које су највише страдале у епидемији.

Кредити

У документу “Макроекономски показатељи РС” наведено је и да су кредитне активности банкарског сектора у првом кварталу биле усмјерене ка грађанима те приватним предузећима и друштвима.

- Кредити приватних предузећа на крају марта износили су 1,889 милијарди КМ и мањи су за пет одсто у односу на крај 2019. године. Кредити грађана у истом периоду износили су 2,494 милијарде КМ и биљеже пад од осам милиона КМ или по стопи од 0,3 одсто - наведено је у документу.

Коментари 0
Повезане вијести
Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу
На колико територије Српске "вреба" опасност од мина На колико територије Српске "вреба" опасност од мина
Почела исплата додатака за март Почела исплата додатака за март
Најчитаније
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    23h 5m
    1
  • Младић се заглавио у лифту факултета па пропао кроз отвор
    21h 6m
    0
  • Тешка незгода у Сарајеву, има повријеђених
    4h 20m
    0
  • Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу
    23h 40m
    1
  • Александар Вуковић и Лана Бјелица најбољи спортисти општине Источна Илиџа за 2024. годину
    20h 22m
    0