Свети Варнава Исповједник – свјетлост и утјеха сарајевским Србима још од Другог свјетског рата

09.04.2024. 13:02
0
ИЗВОР: gradistocnosarajevo.net

Храм посвећен Светом Варнави Исповједнику Хвостанском и Сарајевском налази се у насељу Врањеш у општини Источно Ново Сарајево и дио је јединствене цјелине са градским и војним гробљем на Врањешу. Изградња овог храма почела је 2011. године, док су радови на ископавању темеља за нову цркву почели у јулу 2010. године. Освећење темеља извршио је блаженопочивши митрополит дабробосански Николај.

Благословом овог митрополита на Врањешу је саграђена монтажна капела, у којој су вршена богослужења, а паралелно је почела изградња новог храма. Прва служба служена у монтажној капели била је на Михољдан 2008. године. У монтажном објекту службе су вршене до почетка 2018. године, када су стечени услови да се служи у новом храму.

Изградња великог храма од 2013. године интензивно је напредовала захваљујући подршци и помоћи тадашњег начелника општине Источно Ново Сарaјево, а актуелног градоначелника Источног Сарајева  Љубише Ћосића, те су радови 2017. године дошли у  завршну фазу унутрашњег малтерисања и постављања столарије.

Слика

Фото: gradistocnosarajevo.net

Прву службу у Храму Светог Варнаве, на храмовну славу у новембру 2017. године одржао је митрополит дабробосански  Хризостом уз саслужење свештенства и у присуству великог броја вјерника.  До Васкрса 2018. године у цркви је урађено подно гријање и мермерни под, чиме су се стекли услови за одржавање редовног богослужења.

Овај храм краси и богат фрескопис, који су неколико година предано радили сликари из Србије.

Свети Варнава, велики светитељ, ком је овај храм и посвећен, рођен је 1914. године у Индијани у САД-у од побожних родитеља Атанасија и Зорке. У осмој години живота дошао је у Сарајево гдје је завршио школу. Жеља му је била да своје школовање настави и заједно са својим оцем одлази у Охрид код владике Николаја Велимировића од кога је добио благослов за упис на Богословски факултет Српске православне цркве у Београду. У Саборном храму у Београду, епископ Варнава примио је жезал, те након тога одржао бесједу која је најбоље свједочила о њему као добром и вјерном пастиру, те храбром истинољупцу и Христоносцу.

Монашење, као и рукоположење у чин јерођакона, обавио је Свети митрополит дабробосански Петар 3имоњић, који је мученички пострадао од усташа. Све вријеме Другог свјетског рата Свети Варнава остао је у Сарајеву, под влашћу такозване Независне државе Хрватске где је тешку ратну судбину и искушења дијелио заједно ca својим народом.

Слика

Фото: gradistocnosarajevo.net

Послије Другог светског рата, јерођакона Варнаву је блаженопочивши епископ зворничко-тузлански Нектарије, рукоположио у чин јеромонаха, и произвео у чин протосинђела.

Митрополит Нектарије га након тога поставља на двије парохије у Сарајеву, како би задовољио духовне потребе православног народа у овом граду.

Након примања архијерејске грамате и након одлуке Светог архијерејског сабора Варнава с пуно љубави долази у Сарајево. Међутим ту га дочекује будна Служба државне безбједности која га је непрестано пратила и прислушкивала. Он смјерно одолијевајући свим притисцима тадашње комунистичке власти, наставља да бесједи у сарајевској Саборној цркви, те га 25. децембра 1947. године лишавају слободе. Комунисти га тада оптужују да је „починио злочин издаје, као и слабљења војне и економске моћи државе, те ширења националне и вјерске мржње“.

Слика

Фото: gradistocnosarajevo.net

Послије изрицања пресуде од 11 година строгог затвора Варнава је, са ријечима Псалмопојца Давида „Газе народ твој, Господе, и достојање твоје муче“, без страха и отпора, отишао у затвор.

Свети исповједник Варнава Хвостански један је од многих канонизованих у Српској православној цркви који су својим дјелом и животом везани за Сарајево. Сарајевски Срби подижу велелепни храм на брду Врањеш, у част Светом Варнави, свакодневно се присјећајући његове жртве за православни народ у овим крајевима.

Свети Варнава упокојио се 1964. године у манастиру Беочин гдје је и сахрањен. Одлуком Светог архијерејског сабора СПЦ, од 18. маја 2004. године, име епископа Варнаве унесено је у диптих светих.

Спомен на овог светитеља обиљежава се 12. новембра.

Слика

Фото: gradistocnosarajevo.net

Ове године 30. јуна планирано је велико освећење овога храма, када ће и дјелић моштију Светог Варнаве, који је прије неколико мјесеци донесен из Беочина у Саборни храм у Сарајеву, уз благовлов Његовог високопреосвештенства митрополита дабробосанског Хризостома, бити пренесен у Храм Светог Варнаве, на радост и спасење вјерног народа Источног Сарајева и Сарајевско-романијске регије.

Коментари 0
Повезане вијести
У Источној Илиџи и Источном Новом Сарајеву четвртак нерадни дан У Источној Илиџи и Источном Новом Сарајеву четвртак нерадни дан
Катић сутра уручује кључеве возила за потребе ПУ Источно Сарајево Катић сутра уручује кључеве возила за потребе ПУ Источно Сарајево
Празник Светог Варнаве Хвостанског на Врањешу - важно мјесто окупљања вјерника Празник Светог Варнаве Хвостанског на Врањешу - важно мјесто окупљања вјерника
Најчитаније
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    17h 12m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    15h 36m
    1
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    1h 34m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    14h 28m
    0
  • Жељко Пржуљ: Лукавац 25
    13h 0m
    2