Свјетска здравствена организација са Међународним удружењем за борбу против рака сваког 4. фебруара обиљежава Свјетски дан борбе против рака. Слоган овогодишње кампање има за циљ да нас подсјети на моћ заједнице и снагу тимског рада.
Током живота, један од пет мушкараца и једна од шест жена ће обољети од рака, а један од осам мушкараца и једна од једанаест жена ће умријети од неког облика малигне болести.
Рак плућа, рак дојке и рак дебелог цријева су водеће локализације рака у оболевању и у умирању. Ове три врсте рака чине заједно једну трећину новообољелих и умрлих особа од рака у свјету.
Водећи узроци обољевања и умирања од рака у нашој земљи готово су идентични водећим узроцима обољевања и смртности од малигних тумора у већини земаља у развоју. Мушкарци у нашој средини највише су обољевали од рака плућа, колона и ректума и простате. Kод жена малигни процес је најчешће био локализован на дојци, плућима, колону и ректуму и грлићу материце. Рак дојке најчешћи је малигни тумор у обољевању и умирању код жена. Малигни тумори дебелог црјева и ректума у нашој земљи друга су по учесталости локализација рака у обољевању и умирању код мушкараца, односно трећи по учесталости у обољевању и у умирању од малигних тумора код жена.
Превенција малигних болести
Превенција малигних болести има огроман јавноздравствени потенцијал и представља најефикаснији приступ у контроли малигних болести, јер је на приближно двије трећине фактора ризика који су одговорни за настанак рака могуће утицати, мијењати их или их потпуно елиминисати. Чак 40% малигних болести може бити избјегнуто једноставним мјерама:
Уколико до болести ипак дође, њен је исход могуће побољшати раним откривањем, адекватним лијечењем и рехабилитацијом уз одговарајуће палијативно збрињавање.