Svjetska zdravstvena organizacija sa Međunarodnim udruženjem za borbu protiv raka svakog 4. februara obilježava Svjetski dan borbe protiv raka. Slogan ovogodišnje kampanje ima za cilj da nas podsjeti na moć zajednice i snagu timskog rada.
Tokom života, jedan od pet muškaraca i jedna od šest žena će oboljeti od raka, a jedan od osam muškaraca i jedna od jedanaest žena će umrijeti od nekog oblika maligne bolesti.
Rak pluća, rak dojke i rak debelog crijeva su vodeće lokalizacije raka u obolevanju i u umiranju. Ove tri vrste raka čine zajedno jednu trećinu novooboljelih i umrlih osoba od raka u svjetu.
Vodeći uzroci oboljevanja i umiranja od raka u našoj zemlji gotovo su identični vodećim uzrocima oboljevanja i smrtnosti od malignih tumora u većini zemalja u razvoju. Muškarci u našoj sredini najviše su oboljevali od raka pluća, kolona i rektuma i prostate. Kod žena maligni proces je najčešće bio lokalizovan na dojci, plućima, kolonu i rektumu i grliću materice. Rak dojke najčešći je maligni tumor u oboljevanju i umiranju kod žena. Maligni tumori debelog crjeva i rektuma u našoj zemlji druga su po učestalosti lokalizacija raka u oboljevanju i umiranju kod muškaraca, odnosno treći po učestalosti u oboljevanju i u umiranju od malignih tumora kod žena.
Prevencija malignih bolesti
Prevencija malignih bolesti ima ogroman javnozdravstveni potencijal i predstavlja najefikasniji pristup u kontroli malignih bolesti, jer je na približno dvije trećine faktora rizika koji su odgovorni za nastanak raka moguće uticati, mijenjati ih ili ih potpuno eliminisati. Čak 40% malignih bolesti može biti izbjegnuto jednostavnim mjerama:
Ukoliko do bolesti ipak dođe, njen je ishod moguće poboljšati ranim otkrivanjem, adekvatnim liječenjem i rehabilitacijom uz odgovarajuće palijativno zbrinjavanje.