Скок температуре и неуобичајено топло вријеме за овај период године погодују брзом ширењу вируса, због чека је дуплиран број прехлада и препуне чекаонице у Домовима здравља.
Временске осцилације, када из хладног улазимо у топло вријеме, стварају погодно тло за развој повећаног броја респираторних инфекција и ширењу вируса, због чега љекари савјетују посебан опрез, нарочито најмлађима.
Повишена температура, малаксалост и кашаљ најчешћи су симптоми код дјеце, док се код старијих биљеже и нагле промјене крвног притиска усљед временских прилика са каквим се сусрећемо ових дана.
Да се број прехлађене дјеце дуплирао због непримјерено топлих дана за ово доба године и вируса која се код малишана брзо преносе, потврдила је докторка Бисерка Шутаковић, начелница педијатрије у Дому здравља “Земун”.
– Тачно је да се знатно повећао број дјеце који се јављају због акутно-респираторних инфекција. Огромне су гужве, сигурно је да овако промјењиво вријеме доста неповољно утиче на здравље, али и контак међу дјецом због чега се шире вируси – каже за Блиц др Шутаковић у додаје да до сада није било пријаве грипа ове сезоне.
Шта помаже
Она наводи да је основни савјет родитељима да својој дјеци пруже разноврсну исхрану, витамине и доста течности.
– Углавном не приписујемо антибиотике дјеци, већ покушавамо да дјелујемо са такозваном симптоматском терапијом, лијековима и сирупима за ишкашљавање, скидањем повишене температуре са доста течности, да се исхрана обогати витаминима. Оно што увијек понављам неопходно је мировање, дакле требало би дијете да одлежи да не иде у школу, јер се онда инфекција шири и продужава се опоравак – јасна је докторка.
Како је рекла, пређашње искуство показало је да борбу са вирусима и прехладом водимо читав новембар и децембар, а онда се пред Нову годину, одласком ђака на распуст, осјети значајније смањен број јављања у домове здравља.
– У принципу гужве у домовима здравља су осјетно мање када дјеца оду на распут. Мала пауза и од тек недјељу дана када дјеца не иду у школу свакако да утиче да се вируси не шире у толикој мјери. Сигурно је да ћемо у наредном периоду имати више посла, само да не закачимо грип – каже докторка Шутаковић и апелује на родитеље да би прехлађена дјеца требало да избјегавају не само одлазак у школу, већ и било какве друге скупове и дружења.
Према ријечима доктора Игора Димитријева, специјалисте интерне медицине у Дому здравља Палилула, тренутно највише има норовируса који напада стомак, ротавируса који најчешће напада бебе, дјецу и старије и аденовируса који напада дисајне и органе за варење.
Грађани се, навео је Димитријев, најчешће јављају због инфекције горњих и доњих дисајних органа, стомачног грипа и хипертензије, односно повишеног крвног притиска.
– Често се јављају због повишене тјелесне температуре, кашља, малаксалости, осјећаја умора, инфекције дисајних органа. У посљедње двије недјеље грађани се доста јављају због наглог скока и пада крвног притиска чему, вјероватно, погодују и ове нагле промјене температуре које се дешавају свакодневно, као и промјене атмосферског притиска – појаснио је Димитријев, који је и замјеник директора у Дому здравља Палилула.
Грађанима је савјетовао да воде рачуна о начину исхране, односно да природним путем покушају да појачају имуни систем, као и да попију лијек уколико дође до повишене тјелесне температуре.
– Уколико имају симптоме стомачног вируса, савјетује се да узму лијекове из групе антиеметика, односно лијекова против мучнине и повраћања, затим да конзумирају лакшу храну, воде рачуна о довољном уносу течности и електролита и да се, уколико симптоми трају више од четири, пет дана, обавезно јаве свом љекару у матичном дому здравља – закључио је Димитријев.