У посљедње вријеме често се дешава да домаћини прославља славу у ресторану. На тај амбијент није се навикло у нашој традицији, а да ли је исправно или не, објашњава етнолог Ирена Медар Тањга.
- То и није толико у духу традиције. Обичаји се мијењају па и о томе требамо размислити. Ако тај славар у свом дому код своје иконе очита славу и одради обичајно-традицијски дио са члановима своје породице, а госте из практичних разлога позове у ресторан, то је нешто што је наша стварност - каже Медар Тањга.
Она истиче да се обичаји мијењају и да не би било изненађујуће да кроз 100 година ова пракса постане уобичајена, али да сада није у духу традиције јер се слава прославља поред иконе у свечаревском дому, док то у ресторану немате, преноси АТВ.
- Домаћин двори славу. Он је дужан да стајањем испоштује свог заштитника у току славске трпезе. У прошлости је био обичај да домаћин ако је стар задужи мушког члана домаћинства да одради то за њега - каже Медар Тањга.
- То је породични празник који се прославља у кругу породице и са најближим пријатељима и прослављању славе није мјесто у ресторанима, кафанама, није мјесто уз музику него једноставно да славимо како приличи православном вјернику - рекао је протојереј ставрофор Љубивоје Радовић.