Maнастир Житомислић код Мостара у недјељу, 26. јуна, први пут прославиће празник Светих свештеномученика житомислићких који је ове године одредио Свети архијерејски сабор Српске православне цркве.
Игуман овог манастира Данило Павловић и монаштво позвали су све херцеговачке вјернике да дођу у манастир да би заједно, у молитви и сјећању, обиљежили овај важан дан и заједно започели традицију слављења Светих свештеномученика житомислићких.
Игуман Данило подсјетио је да су Свети свештеномученици житомислићки канонизовани 2005. године, када је освештан манастир Житомислић.
- Тада су свечано унесени у списак светих, али није одређен датум њиховог празновања. Ове године на Светом архијерејском сабору донесен је датум празновања и од наредне године биће унесен у календар Српске православне цркве - истакао је игуман Данило.
Празновање ће започети у суботу, 25. јуна, празничним вечерњим служењем у 18.00 часова и изложбом "Васкрсење манастира Житомислић" која ће почети у 19.00 часова.
У недјељу, 26. јуна, је јутрење у 8.00 часова, а Свету архијерејску литургију у 9.00 часова служиће преосвећени епископи нишки Арсеније, далматински Никодим и захумско-херцеговачки и приморски Димитрије.
Игуман Данило навео је да ће након литургије у 11.30 бити одржана свечана академија о значају самих мученика и историје манастира поводом обиљежавања 30 година од када је манастир порушен и 20 година откако је почела његова обнова, што ће се наставити током цијеле године.
Игуман Данило истакао је да су манастир Житомислић и његово братство увијек дијелили судбину српског народа.
Он је подсјетио да су житомислићки мученици братство манастира Житомислић које је пострадало у Другом свјетском рату, успостављањем Независне Државе Хрватске /НДХ/.
- Тада је на челу манастира био игуман Константин Вучуровић, јеромонах Доситеј Вукићевић, јеромонах Макарије Пејак, искушеник Младен Шаран, искушеник Обрен Окиљевић, богослов Марко Продановић и богослов Бранко Билановић. Код њих се тада нашао у гостима и протођакон из Мостара Владимир Чејовић који је дошао из Црне Горе бјежећи од тамошњих ратних дешавања - навео је игуман Данило.
Према његовим ријечима, они су се 1941. године одазвали попису у мјесни уред гдје су их свезали и мучили те одвели на Видоњу јаму изнад Билетић поља, бацили у њу и затрпали камењем.
Игуман Данило је подсјетио и да је митрополит Владислав покушавао шездесетих година прошлог вијека да их достојно сахрани, међутим, комунистичке власти то никада нису дозволиле, па су тек 1991. године извађени из јаме и сахрањени у гробници изнад цркве у манастиру Житомислић, али ни тада нису имали мира.
- Године 1992. разорен је манастир и тада су нови мучитељи бацили експлозив у њихову гробницу тако да су они два пута страдали. Имамо данас само дио сачуваних костију које чувамо у цркви испред олтара. Проглашени су за мученике 2005., јер су два пута страдали и од тада до данас их поштујемо, пјевамо их на свакој литургији и молимо им се као својим небеским заштитницима - рекао је игуман Данило.
Према његовим ријечима, ни ово њихово мученичко страдање није било крај иако је тада изгледало веома страшно, јер је манастир потпуно запустио и био опљачкан у току Другог свјетског рата и овога рата.
Упркос свим страдањима, игуман Данило је истакао да се манастир увијек обнавља и представља светионик српском народу, али је и добар свједок народима који живе у сусједству.
- Свједочимо истинску православну вјеру, вјеру повјерења, вјеру хришћанску и јеванђељску - рекао је игуман Данило.