Увоз меса "гуши" домаће произвођаче

22.11.2020. 19:54
0
ИЗВОР: BN TV

Произвођачи меса у Републици Српској су у све већим проблемима. Прекомјеран увоз меса из земаља Европске уније, драстично је оборио откупну цијену, и створио вишкове код домаћих произвођача. Апелују на надлежне да коначно заштите домаћу производњу. Уколико се то не деси, не искључују ни могућност протеста. 

Цијена меса  у Републици Српској је у паду због увоза јефтинијих сировина из иностранства, а домаћи фармери биљеже пад продаје и до 50 одсто, што ствара вишкове произведеног меса. Узгајивачи свиња упозоравају да животиње прерастају, а продаја стагнира па једва успијевају да одрже производњу. Узрок је, како наводе, вишак свињског меса у Европској унији, које се по ниској цијени увози у Босну и Херцеговину. 

Пад продаје и вишак сировина имају и произвођачи јунећег меса. 

У све тежој ситуацији су и живинари, који биљеже пад производње од 20 одсто. Истовремено, кажу у Удружењу живинара, присутан је значајно већи увоз од извоза. 

У ресорном министарству кажу да су још у мају уочени поремећаји на тржишту меса због чега је организован интервентни откуп сировина. Ипак, у министарству су свјесни да је то била једнократна помоћ.

Управо због тога су произвођачи највише љути на Министарство спољне трговине и економских односа БиХ од кога траже да уведе додатна финансијска оптерећења на месо које се увози у Босну и Херцеговину. Министар каже да подржава ту идеју, међутим од конкретних потеза у циљу заштите домаће производње, за сада нема ништа. 

Пољопривредници одговарају да је стање све теже и да времена за чекање нема. Уколико не буде реаговање надлежних институција, кажу да ће тракторима изаћи на путеве и на тај начин изразити своје незадовољство.

Коментари 0
Повезане вијести
Који су могући сценарији након Вишковићеве оставке и одузимања мандата Додику? Који су могући сценарији након Вишковићеве оставке и одузимања мандата Додику?
Зора Видовић запошљава пилоте, угоститеље, агрономе Зора Видовић запошљава пилоте, угоститеље, агрономе
Mr. BUBBLES – Мјесто које осваја срца туриста и Бањалучана Mr. BUBBLES – Мјесто које осваја срца туриста и Бањалучана
Најчитаније
  • Смртно страдало лице у Сокоцу
    14h 20m
    0
  • Заборављени коријени: Манастир Ступље - Челинац (ВИДЕО)
    10h 32m
    0
  • Запосленица Дирекције за координацију полицијских тијела БиХ вријеђала на националној основи
    8h 11m
    12
  • Диана Будисављевић - Српски анђео
    21h 0m
    0
  • Двогодишња дјевојчица пала са терасе
    18h 57m
    0