У петак се навршило шест мјесеци од када је Свјетска здравствена организација (СЗО) прогласила пандемију ковида-19, који је досад однио скоро милион живота широм свијета, а домаћи стручњаци истичу да ће вирус корона у БиХ бити присутан сигурно најмање још пола године.
Према подацима Министарства цивилних послова БиХ, до данас су од овог вируса у БиХ обољеле 23.124 особе, њих 16.071 се опоравило, а преминуло је 692.
-За шест мјесеци од када је СЗО прогласила пандемију вируса корона научили смо да се вирус шири зрачним путем те да се зараза може спријечити ношењем маски, физичком дистанцом и ако се проводе основне хигијенске мјере- рекао је Еднан Дрљевић, инфектолог у Општој болници "Абулах Накаш" у Сарајеву.
Каже и да смо научили да зараза не траје толико дуго, како се мислило на самом почетку.
-Сазнали смо да ће врло брзо бити и вакцинација, односно да ће вакцине бити одобрена и да су скраћена испитивања вакцина до максимума- каже Дрљевић за "Независне".
Додао је да ће епидемија вируса у овом или мало блажем нивоу у БиХ трајати још најмање шест мјесеци.
"Морамо да задржимо овај ниво опреза, ниво ношења маске, физичке дистанце да бисмо на тај начин спријечили вухански сценарио", истиче Дрљевић.
У наредном периоду се страхује од коинциденције вируса короне с грипом те здравствени радници ослушкују колико ће бити одобрено вакцине за грип у БиХ.
-У БиХ проценат вакцинације против грипе је један до два одсто, што је смијешно, поготово у овој ситуацији, када је присутан вирус корона- казао је Дрљевић и апелује на надлежна министарства да набаве што више вакцина за бх. становнике.
Када су у питању економија и пандемија, Игор Гавран, економски аналитичар, рекао је да су економски ефекти били изразито негативни на свим нивоима, а најизраженији у почетном периоду потпуног заустављања пословања већине субјеката и масовних раскида уговора о раду запослених.
"У одређеним секторима је обнова пословања довела до дјеломичног опоравка, као и неке од мјера подршке надлежних власти, субвенције плаћа и доприноса, али још готово да нема привредног субјекта који није претрпио одређену штету и који још није суочен са смањеном тражењем, слабијом куповном моћи, кашњењима и немогућности наплате обавеза и другим негативним ефектима", казао је Гавран.
Према његовим ријечима, цијели сектори попут туризма практично вегетирају, а транспорт путника такође је ограничен.
Прогноза за неки наредни период, како каже Гавран, зависиће од два кључна фактора.
-Побољшање епидемиолошке ситуације је кључно за опоравак и никакве финансијске мјере не могу га надокнадити, а паралелно с овим су неопходне додатне мјере подршке привреди од стране власти. Све док се оба ова услова не испуне неће бити значајнијег опоравка привреде иако ће њени поједини сегменти моћи остварити одређени напредак- закључио је Гавран.
Тим који ради анализу узорака
Институт за јавно здрваство Републике Српске представио је дио тима који свакодневно ради на анализи узорака, а начелница Службе за микробиологију Пава Димитријевић истакла је да лабораторија у којој се врши ПЦР тестирања има акредитацију већ 10 година.
-Имамо успостављен систем менаџмента квалитета, што је допринијело да изнесемо овај задатак као што смо и све претходне, било да је ријеч о туберкулози, грипу или било ком епидемиолошком изазову- рекла је Димитријевићева.
Влада ФБиХ о вакцини
Влада Федерације БиХ на хитној телефонској сједници дала је сагласност на Споразум о међусобним правима и обавезама у вези с набавком вакцине путем механизма за Глобални приступ цјепивима за спречавање ковида-19 (ЦОВАX) и овластила федералног министра здравља Вјекослава Мандића за његово потписивање с Министарством цивилних послова Босне и Херцеговине.
Предвиђено је да га потпишу и представници ресорног министарства Републике Српске и Одјељења за здравство и остале услуге Брчко дистрикта.