Док грађани Бањалуке с нестрпљењем ишчекују љетне плодове на трпезама, цијене на пијацама и у маркетима ове године не остављају много простора за оптимизам. Умјесто симболичног уживања у јагодама и трешњама, воће је за многе постало луксузна роба.
На пијацама, мала корпица трешања кошта од 3,5 до 5 КМ, док се већа продаје за 8 КМ. Килограм овог омиљеног љетног воћа достиже и до 12 КМ. Јагоде су нешто доступније, али и даље не јефтине. Цијена се креће од 5 до 7 КМ по килограму, док се на гајбу нуде за 6 КМ.
У маркетима је ситуација још гора. Паковање јагода продаје се за 7 КМ, а 125 грама купина такође за 7 КМ, што ову бобичасту воћку чини једном од најскупљих по граму.
Ни остало воће не заостаје по високим цијенама. Виљамовке су 6 КМ по килограму, док корпица кајсија од око 700 грама иде и до 10 КМ.
У неким маркетима, килограм кајсија, грожђа, брескви и нектарина пење се и до 12,5 марака, без обзира на то што су ове врсте воћа сезонске и иначе познате по приступачнијим цијенама у ово доба године.
Килограм трешања је 15 марка. Продавци их продају и на „шаке“, односно граме. Па ће вас „шака“ трешања коштати 3 КМ.
-Можете да купете 100, 200 грама. Није обавезна кила – каже трговац на бањалучкој Тржници док купце увјерава да су трешње домаће и слатке као мед.
Људи прилазе штандовима, али их цијена аутоматски одбије. Обзиром да су јагоде јефтиније, њих више купују било да су мостарске или слатинске.
Лубеница, која је донедавно била најјефтинији љетни освјеживач, сада је све само не јефтина. Килограм је од 4 до 4,30 марака. У једном маркету, комад лубенице, изваган и запакован кошта је 7,6 марака за 2 килограма.
Доласком топлијих дана, све ове воћке требало би да буду јефтиније. Али, шта ако не буду. Ко ће моћи да их приушти? Сезонски плодови, који би требало да буду доступни свима, постају привилегија за оне дубљег џепа.
-Пало ми је на памет да за килограм лубенице могу да купим 2 литре млијека. То никада није било и никако није нормално – каже Бојан П. Ако се овакав тренд настави, љето 2025. биће упамћено по воћу које смо више гледали него јели.