Зауставити непланску градњу и уништавање планине Јахорине

26.12.2019. 17:37
4
ИЗВОР: Катера

Начелник Одјељења за просторно уређење општине Пале Миле Боровина на данашњој сједници Скупштине општине Пале представио је елаборат, односно информацију о стању постојеће инфраструктуре на Јахорини.

Према његовим ријечима, али и подацима прикупљеним у претходних десетак година, стање у области инфраструктуре, али и стања водоводне, канализационе и електро мреже није нимало охрабрујуће.

У прилог томе говоре чињенице да се на Јахорини у посљедње вријеме све више неплански гради и сјече шума, не води се рачуна о томе колико тренутна електро мрежа може да издржи и како се и на који начин поступа према природи и одлагању отпадних вода.

-Ради се о стварима које сам посматрао већ дужи временски период и оно што је посебно изражено на Јахорини јесте проблем водоснабдијевања и штетности отпадних вода – каже Боровина.

Боровина каже да су објективне потребе за водоснабдијевањем угоситетљских и смјештајних објеката на Јахорини око 35 литара воде у секунди, а врело Праче које снабдијева планину тренутно пумпа око 23 литра у секунди, што није довољно, јер поред Јахорине са тог врела снабдијевају се Пале и дјелимично Сарајево.

-Једина општина у саставу града Источно Сарајево која има вишак воде јесте Трново. Све друге општине су у проблему по том питању, а проблеме са водом имају и Подграб и Мокро. Слаба издашност врела која снабдијевају водом општину Пале је посљедица непланске изградње и непланске сјече шуме – истиче Боровина.

Он каже да га највише боли то што је Јахорина у архитектонском смислу упропаштена, јер када говоримо о овој планини и њеним туристичким садржајима, онда морамо водити рачуна да се изглед објеката прилагоди планинском стилу и да то буду објекти који ће задовољити потребе туриста.

-Крајње је вријеме да се непланска градња заустави, а овдје нису у питању само општина и извођачи, него и шира заједница. Олимпијски центар „Јахорина“, без обзира на све досадашње потребне пројекте на планини, понекад претјерује са неким захтјевима и иницијативама – истиче Боровина.

Слика

Боровина каже да у захтјевима руководства ОЦ „Јахорина“ има и оправданих и неоправданих разлога, те да ће он настојати у сваком смислу да у наредном периоду, без обзира на разне притиске, ради у складу са планским документима.

Занимљива ствар по овом питању јесте то што Република Српска годишње издваја око 20 милиона КМ на увоз воде, те да од 12 произвођача само три задовољавају критеријуме флаширане воде.

-Гарантујем вам да би изворишта врела Праче сигурно задовољила та три произвођача и прошла све анализе, те добила позитивну оцјену. Врело Праче је бисер природе и ријеткост је да се једно врело налази тако високо, на око 1.400 метара надморске висине – каже Боровина.

Према његовим ријечима, снабдијевати водом са тог извора планину Јахорину за потребе вјештачког осњежавања у току зимске сезоне је потпуно апсурдно.

-Ми морамо водити рачуна о томе и ја сам већ причао са потенцијалним инвеститорима да се све кровне воде са објеката сведу у једну капитажу, те да се одатле препумпава и на тај начин пуни језеро. Ту воду могу користити и други објекти и то је нешто што се одавно ради у свијету – истиче Боровина.

Каже да велики проблем представља и начин одлагања отпадних вода са планине Јахорине, те да се све своди на то да те воде улазе директно у паљански колектор и без пречишћавања директно у ријеку Миљацку.

-Да не говоримо о томе што постоје ови који немају могућност да се прикључе на канализациони колектор и умјесто да испуне техничке услове за изградњу септичких јама, они то не раде – каже  Он.

Такође, један од кључних проблема јесте оптерећење електро мреже на Јахорини, која је тренутно преоптерећена и највећи проблем би настао када би усљед тог оптерећења могло доћи до већих кварова у сред зимске сезоне.

-Електро мрежа која функционише на подручју Јахорине је заиста у лошем стању. Што се тиче неких резервних далековода који иду ка Јахорини, једино је урађена траса од два километра са 35-киловатним каблом, који би требао бити настављен наставком изградње гондоле са Пала – каже Боровина.

Ништа боље стање није ни у области заштите животне средине на подручју општине Пале, конкретно Јахорине, посебно када се ради о издавању еколошких дозвола за градњу објеката.

-Ви данас у свијету не можете добити ниједан папир ако немате еколошку дозволу за изградњу објекта. То је нешто што је свугдје у свијету регулисано и што би и овдје требало примјењивати – истиче Боровина.

Према његовим тврдњама, еколошку дозвола је код нас на посљедњем мјесту код прикупљања документације за изградњу објекта и издаје се „реда ради“. 

Важан податак је то што је изградњом инфраструктурних објеката и урбанизацијом Јахорине у потпуности уништена и истријебљена биљка „линцура“, којом је Јахорина некад била богата и које је на овој планини било у изобиљу.

Овакав елаборат и пројекат вриједан пажње свакако заслужује да се на основу овога сними документарни филм, посебно кад се ради о природним богаствима на подручју општине Пале и посвети пажња заштити и унапређењу животне средине.

Коментари 4
  • Generic placeholder image
    prirodnjak 30.12.2019. 07:33
    kad milorad nazove ima da se napuni jezero i da ima struje taman da na palama nema ni kapi vode a ni struje...
  • Generic placeholder image
    Paljanka 29.12.2019. 12:28
    Svaka cast gospodinu Borovini, konacno neko da skrene paznju na neke od gorucih problema na Jahorini.
  • Generic placeholder image
    Milan 29.12.2019. 09:39
    Eno puko šestosjed na Poljicama nema struje,Ogorjelica ne radi ,Prača ne radi.120 dana skijanja kako kaže Ljevanic.
  • Generic placeholder image
    Janko 26.12.2019. 18:02
    Sve tačno, od riječi do riječi.
Повезане вијести
На Јахорини пало 30 центиметара снијега, очекују се и нове падавине На Јахорини пало 30 центиметара снијега, очекују се и нове падавине
На Палама отворена изложба о Михајлу Пупину На Палама отворена изложба о Михајлу Пупину
Почео научни скуп, присуствују Будимир и Калабухов Почео научни скуп, присуствују Будимир и Калабухов
Најчитаније
  • Сарајлије „окупирале“ Источно Ново Сарајево, трговци имали пуне руке посла (ФОТО)
    5h 24m
    0
  • Повлаче се новчанице од 10,20,50 и 100 КМ: Шта требате знати
    7h 11m
    0
  • Расте цијена прасића у Српској
    12h 7m
    0
  • Соколац: Успјех средњошколаца на БЕОСЕФ фестивалу
    13h 27m
    0
  • Детаљи трагедије у Книну: Бомба усмртила младића (25), међу повријеђенима и малољетница
    14h 37m
    0