Зоран пуних седам година живи са вјештачким срцем

31.12.2024. 09:48
0
ИЗВОР: glassrpske.com

Зоран Милићевић (52) из Београда једини је пацијент у свијету који живи са вјештачким срцем пуних седам година, и на прелазу ове старе, 2024. у Нову, 2025. годину, он и његова породица имају само једну жељу.

Наиме, њихова жеља је да се појави донор и да добије ново срце, а не да још један девети децембар дочека уз апарат тежак седам килограма, уз који и дише, и спава, и шета… Који га одржава у животу.

Деветог децембра 2024. године било је тачно седам година како у Зорановим грудима, куца у потпуности вјештачко срце, и исто толико чека нови орган. Живот на батерије и на струју свих ових година Зорана је винуо у сам “врх”.

Прво, он је први Србин којем је уграђена вјештачка пумпа, онда се након толико година испоставило и да је човјек који најдуже живи без свог срца, не само у Србији, већ и у свијету.

– То можда звучи као велики успјех, али нажалост то није успјех. Нигдје у свијету нико није остављен оволико дуго да се мучи и живи свакодневно везан за апарат који производи буку од 80 децибела, и да му свако кретање подразумијева ношење истог апарата од седам килограма са собом – каже Зоранова супруга Наташа.

Зоран ову титулу више не смије да има

Како каже његова супруга Наташа, Зорану вријеме истиче.

– Појављују се здравствени проблеми који су очекивани и чекање органа је све теже. Ове године је имао два врло блага мождана удара, који, на срећу, нису оставили посљедице. Један му се десио у мају, други у новембру. Неуролог му је сликовито описао да је добио жути картон, а нама остаје да се молимо Богу и здравству да Зоран не добије и црвени – каже Наташа.

Додаје да је Зоранова ситуација очигледно најспецифичнија у свијету.

– Што, звучи претјерано, али је нажалост тако. С обзиром на то, овом приликом апелујемо и молимо здравство Србије да помогне Зорану – рекла је Наташа.

Проблем са дисањем указао на слабљење срчаног мишића

Свих ових година, управо Наташа је Зорану највећи ослонац и подршка. Имао је 44 године, и био је у пуној снази када је осјетио да нема довољно ваздуха при уздаху. По одласку код љекара, чудио се. Тада он, а данас доктори. Јер, резултати анализа говорили су да има кардиомиопатију, и да му срце ради са пет одсто капацитета, а професор географије, који је сада у инвалидској пензији се тада тако није осјећао.

– Ти извјесни проблеми са дисањем указали су да ми је увећан срчани мишић, и да он слаби до те мјере да није могао више да пумпа крв колико је довољно. Срце је морало или да се трансплантира или да се угради вјештачко, а пошто у то вријеме није било уопште донора, једино прелазно рјешење било је вјештачко срце са којим живим и данас – рекао је Зоран.

Њему је вјештачко срце уграђено на Институту за кардиоваскуларне болести “Дедиње”, чији је он пацијент. У овој установи сада Зоран и чека орган, а наде су све веће јер је “Дедиње” почело са трансплантацијама срца.

До тад, Зоранов живот свео се, углавном на боравак у стану на Бежанијској коси, који испуњава звук апарата, за који је везан. Као и за струју.

– Живот са вјештачким срцем, није тако проблематичан и лош али, наравно, има бројних ограничења. Мора да се прати сваки сигнал који апарат шаље – каже он, а Наташа додаје да апарати имају два мотора, и када један откаже други преузима, али се тада укључује црвени аларм, који има продоран, пиштећи звук:

– Када се он укључи мора хитно да се мијења апарат, а колико је то хитно – два, три, пет, 10 минута, то не знамо.

Аларм се пали у разним ситуација, може да пробуди зграду

Аларм се, иначе, пали у различитим ситуацијама и у зависности од њих, он је другачији. Пали се када су батерије, које трају два часа, при крају, када се прегрију, пали се и у случају да је Зорану висок притисак, када му је другачији проток крви. Звук аларма може бити такав да се током ноћи пробуди цијела зграда.

Срце које је у Зорановим грудима чује се јаче у односу на право, дјелује као да вибрира, и много брже куца. Као да стално трчи, или ради вјежбе. Оно има 126, 127 откуцаја у минути, док је број откуцаја срца здраве особе у стању мировања 60 до 100 у минути.

– Тако је да би могла крв да се пумпа дуж цијелог организма – говори Зоран.

Додаје да апарат не смије да се кваси, не смије на врућину, на хладноћу. Резервне батерије и апарат увијек мора да има уз себе.

Без обзира на све то, Зоран истиче да му је најбитније да је жив. Све је то захваљујући апарату који га одржава, а којег, ипак, жели што прије да се ослободи, и добије нови орган.

Наташа додаје да им све ове године живот олакшава љубазност и предусретљивост љекара и сестара Института за кардиоваскуларне болести “Дедиње”, пише Блиц.

– Никада се није десило да их позовем, или да пошаљем поруку, а да се не јаве. Увијек су нам крајње људски помагали, и много смо им захвални на томе – рекла је Наташа.

Коментари 0
Повезане вијести
Вучић позвао студенте да се врате на наставу Вучић позвао студенте да се врате на наставу
Србија поднијела милионску тужбу против „Гас Промета“ Србија поднијела милионску тужбу против „Гас Промета“
Троје рањених на прослави пунољетства у Србији Троје рањених на прослави пунољетства у Србији
Најчитаније
  • Сокочани се опраштају од Ратка Нешковића, прерано преминулог суграђанина
    11h 51m
    0
  • На данашњи дан на Кошарама погинуо херој Иван Васојевић – Јагуар
    12h 42m
    10
  • Предложен притвор мушкарцу који је дјевојчицу држао закључану у стану
    13h 55m
    5
  • Посна паштета од ораха
    16h 19m
    0
  • Годишњица најстравичнијег напада НАТО снага на Савезну Републику Југославију
    16h 12m
    7